Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci na pátek obvinili devět lidí v souvislosti se čtvrteční razií na radnici městské části Brno-střed. Pro pět lidí chtějí vazbu, ostatní čtyři budou stíháni na svobodě. Státní zástupce návrh na vazbu podá a v sobotu o ní rozhodně Městský soud v Brně. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.


Obvinění padla z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.


„Kriminalisté zajišťovali důkazy k podezření z nezákonného ovlivňování veřejných zakázek zadávaných Úřadem městské části Brno - střed a v této souvislosti bylo ve večerních a nočních hodinách ze čtvrtka na pátek obviněno devět osob,“ uvedl Ibehej.
Budova radnice v Dominikánské ulici zůstala zavřená i v pátek. Naopak antimonopolní úřad funguje od pátečního rána normálně, podatelna je otevřená. Předseda ÚOHS Petr Rafaj ve čtvrtek na úřadu nebyl a není zřejmé, zda přijde v pátek, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.


NCOY od čtvrtečního rána zasahovala na vícero místech v zemi ve dvou oddělených případech.


„Souběžně s touto trestní věcí probíhalo dokumentační zajišťování důkazů v prostorách Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na některých dalších místech souvisejících s rozhodováním uvedeného úřadu v oblasti zadávání veřejných zakázek. V této samostatně vedené trestní věci nebyla žádná osoba obviněna,“ sdělil mluvčí.


@em-l

Policisté ve čtvrtek zasahovali na brněnské radnici od časných ranních hodin zhruba do pátečních 3 hodin ráno, poté podle tajemníka úřadu Petra Štiky práci přerušili.


„Co jsme měli uloženo vyhledat, to jsme vyhledali. Jde o nějaké množství šanonů. Většina toho je ale v elektronické podobě, ty jsme poskytli všechny, vůbec netuším, co policii z toho bude zajímat,“ uvedl Štika. Policisté zasahovali také ve Správě nemovitostí v Měnínské ulici, která pod radnici spadá. Ostatní pracoviště budou otevřená.


Faltýnek přiznal, že se kvůli mýtu sešel s Kapschem

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci Kapsch a scházel se i s představiteli ÚOHS. Jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co s mýtem. Zdůraznil, že v minulém volebním období byl v dopravní koaliční radě, která se zabývala otázkou výběru mýtného.
„Z tohoto důvodu je tedy zřejmé, že jsme se setkávali se všemi relevantními subjekty, ale i experty na otázku výběru poplatků za přepravu v rámci české dálniční sítě,“ uvedl. Tyto schůzky považuje za legitimní. Podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.


Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na dálnicích spuštěn letos 1. prosince, na silnicích první třídy od ledna 2020. Firma CzechToll zvítězila v tendru na nového provozovatele mýtného systému s nabídkou 10,75 miliardy korun za deset let provozu. Vystřídá současného správce mýta rakouskou firmu Kapsch, přičemž dosavadní mikrovlnnou technologii nahradí satelitní systém.


V dopravní koaliční radě byl Faltýnek mimo jiné s poslancem ANO Milanem Ferancem, který v pátek také připustil schůzky s Kapschem a uvedl, že policie prohlédla jeho mobil.


Podezření z korupce: Kapsch i antimonopolní úřad

Policie podezřívá podle jednoho serveru předsedu ÚOHS Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe z korupce. Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k prohlídce, který zmiňuje i místopředsedkyni ÚOHS Evu Kubišovou.