I když se Hamáček podle svých vlastních slov pořád cítí jako součást koalice, jeho činy v poslední době vysílají jiné signály. Působí spíš dojmem, že jako sociální demokrat chce využít oslabení pozice premiéra a jeho hnutí a rozhodli jste se hrát na vlastní triko. Například zřízením sněmovní vyšetřovací komise k pandemii. “O vyšetřovací komisi jsem mluvil už v létě, takže to není nic, co by se objevilo teď. To je můj konzistentní názor, který jsem jen zopakoval,” tvrdí Hamáček.

Mezi prvními také vyzval Romana Prymulu po skandálu na Vyšehradě k odchodu z vlády, ve sněmovním výboru podpořil opoziční návrh, který by zasáhl Babiše v jeho svěřenských fondech, protože by ho označil za majitele Agrofertu, jeho ministryně práce Maláčová se o premiéra otřela v dopise straníkům, když ho obvinila ze zdržovací taktiky kolem ošetřovného. To na koaliční soudržnost nevypadá.

“Pokud jde o pana profesora Prymulu, řekl jsem jen to, co pak zopakoval pan premiér. Tedy že pokud má mít vláda nějakou důvěru, tak není možné, aby ministr porušoval její nařízení. Takže v tom žádný koaliční spor nevidím. V případě zákona o evidenci skutečných majitelů je to jednoduché: pro návrh zákona jsme nehlasovali už ve vládě, už tehdy jsme říkali, že s tím máme problém, a jasně jsme řekli, že ve Sněmovně podpoříme změnu. Když hovoříte o slovech Jany Maláčové, tak jde o vnitřní komunikaci uvnitř strany, která není určena veřejnosti. A znovu opakuji, Jana Maláčová neřekla nic, co by nebyla pravda.”

Pak však dodal: “Podle mě vládě zatím drtivá většina věcí prochází a máme na nich shodu. Nikdo ale nemůže od soc. dem. očekávat, že v této ekonomické situaci podpoří Babišův návrh. V tom máme stejné argumenty i s druhou levicovou stranou, s KSČM.”

“My rozhodně nechceme rozbíjet koalici z malicherných důvodů,” doplnil.