Jako první se na řadu dostala bouřlivá jednání v Parlamentu. Premiér Andrej Babiš si postěžoval na opozici za to, že v minulém týdnu v Poslanecké sněmovně vytvářela obstrukce, které někdy trvají neuvěřitelných 27 hodin rozložených do tří čtení daňového balíčku. Označil to za „žvanírnu a šaškárnu“, s čímž prezident Miloš Zeman souhlasí.

 

Další aktualita, která hýbe veřejností, byla středeční stávka učitelů kvůli platům. I když byl Zeman vždy zastáncem zlepšování platových podmínek učitelů, přesto musí proti této stávce protestovat. Vidí prý ve stávce něco, co je velmi nebezpečné. „Vidím ve stávce rovnostářství. Když jsou odbory proti pohyblivé složce, nedávají ředitelům škol možnost, aby odměnili schopné, a naopak neschopné, kterých je plno, neodměnili. Je chyba, aby všichni dostávali stejně, snižuje se pak kvalita výuky,“ myslí si prezident.

 

Další zprávou je že se blíží výročí 17. listopadu 1989. Podle Zemana toho výročí budou oslavovat především ti, kteří u toho vůbec nebyli. „A to nemluvím o těch, kteří byli proti. Budou si zase čechrat peříčka a budou říkat, jací byli bojovníci. Já byl aktivní účastník, a proto tam nepůjdu,“ sdělil prezident.

 

Jako jednu z nejsilnějších vzpomínek z této doby zmínil Zeman tu na Letenskou pláň. „Tenkrát to nebylo jisté a bez rizika, komunisté se mohli pokusit demonstrace potlačit, zatímco dnešní demonstrace díky sametové revoluci nikdo nepotlačuje, to je ten rozdíl,“ řekl s tím, že tehdy bylo základní heslo, které obsáhlo úplně vše, „svobodné volby“.  „Máte-li demokratické volby, záleží jen na vás, jaká bude demokracie, ekonomika,“ poznamenala hlava státu.

 

Dnes jsou podle jeho slov lidé zcela jistě daleko šťastnější než tehdy. „Nejde o to, že můžete cestovat, ale nemusíte se obávat nějaké partajní byrokracie, která vás bude šikanovat a kvůli vašim názorům vám bude zakazovat, aby vaše děti studovaly,“ připomíná prezident.

 

@em-1

 

Pomalu se chystají další demonstrace, některé z nich organizuje spolek Milion chvilek pro demokracii. Demonstrace by měla spojovat myšlenka ochrany demokracie před totalitou a oligarchy. „Ježišmarja,“ reagoval zděšeně prezident, který podotkl, že tohle hnutí chce jenom dvě věci. A sice demisi premiéra a možná i rezignaci prezidenta.

 

„Jak premiér, tak prezident vzešli ze svobodných voleb, a kdokoli to popírá, není demokrat!“ vzkázal členům a příznivcům tohoto spolku.

 

@em-2