„Dovolte mi jednu jedovatou poznámku. Když se na té demonstraci objevovali lidé jako Bohuslav Sobotka nebo Mirek Topolánek, kteří byli premiéry svých vlád a mohli s tou justicí něco konkrétně udělat, tak je poněkud komické, jestliže teď právě oni demonstrují za reformu justice,“ uvedl Zeman na adresu expremiérů.


Zeman se v pořadu S prezidentem v Lánech pozastavil nad nápadem sektorové daně, která by zasáhla banky. Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) ji nepodporuje, Zeman se postavil spíše na stranu ČSSD, která s návrhem přišla. Ale má vlastní názor, u kterého nešetřil drobnou urážkou.


„Ten čistý vývar, já nechci používat výrazu zlodějina, je poněkud nekvalitní obchod, protože my jsme jako Češi byli vždycky národ střadatelů, my jsme si vždycky ukládali peníze třeba do kampeliček, radovali jsme se z úroků. Teď dokonce nějaký idiot vymyslel záporný úrok. Naštěstí se to ujalo jenom ve Švýcarsku a jinde ne. Ale ten nulový úrok, to musíte uznat, snižuje motivaci k tomu, aby člověk šetřil. Takže obraťme to, já bych navrhoval, aby banky se snažily, ať už jakýmkoli způsobem, zvýšit úměrně k úrokovým sazbám ČNB úrokové sazby u svých vkladů,“ uvedl v neděli v pořadu Blesku Zeman.


V pořadu zazněla však i slova výkonného ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka. „Štvaní jedněch lidí proti druhým nikdy nedopadlo dobře,“ uvedl v narážce na snahu ministryně Jany Maláčové (ČSSD) o zavedení sektorové bankovní daně. „Zbývá, aby své svěže mobilizující textíky začala doplňovat karikaturami pupkatých bankéřů se skobovitým nosem a doutníkem v puse,“ vzkázal Štěpánek.


„Bankéře také nemám rád,“ přidal se však na stranu ministryně Zeman. „Ten člověk nemá vůbec žádný smysl pro humor, to je na něm vidět. Kromě toho znáte přísloví: Každá liška svůj ocas chválí. Takže když je to předseda bankovní asociace, tak by se měl ozvat úsměvným, satirickým, ironickým, sarkastickým způsobem a ne takovým vzteklodědkovským způsobem, jako jsme teď viděli,“ dodal a přidal vlastní charakteristiku bankéře: Víte, kdo je to bankéř? Bankéř je člověk, který vám půjčí deštník, když se zavážete, že nebudete pršet. No a teď by se tenhle vzteklý dědeček rozčílili a říkal mi, že mě neomlouvá ani moje mládí, protože jsem stařec.“ 


@em-l