“Toto hnutí považuji za nedemokratické ze tří důvodů. Za prvé, že popírá rozhodnutí státních zástupců v kauze Čapí hnízdo. Za druhé, že popírá rozhodnutí Poslanecké sněmovny ve věci ústavní žaloby. A za třetí, že odmítá moje ústavní právo abolice,” začal své vyjádření prezident. “Ze všech těchto tří důvodů se nechci snižovat k tomu, abych toto hnutí označil za fašistické, ale mohu ho na základě těchto tří důvodů jasně označit za nedemokratické,” pokračoval.


Prezident se postavil i skutečnosti, že Milion chvilek nezastupuje pár jednotlivců, ale souhlasí s nimi minimálně dvě až tři stovky tisíc občanů. “Chtěl bych konstatovat, že Andrej Babiš měl ve volbách 1 a půl milionu hlasů a já jsem měl 2 miliony 850 tisíc hlasů. Proti tomu je účast na Letné nepatrný zlomek.”


@em-1


Objevili se tvrzení, že oslavy 17. listopadu byly normálním lidem ukradeny těmi, kdo šíří nenávist. Není to běžný projev občanské společnosti a demokracie, která byla před 30 lety vybojována. “Odlišme dvě věci. Jestli někdo vzpomíná na 17. listopad 1989, tak ať vzpomíná. Nic proti tomu. Zejména, když se těchto demonstrací před 30 lety sám účastnil. A na druhé straně, demonstrace proti vládě by neměly být spojovány s oslavami 17. listopadu, protože to je prosté zneužívání odkazu 17. listopadu 1989,” řekl prezident.


@em-2