„Jsme v situaci, kdy i když někteří lamentují, tak se tato katastrofa blíží svému konci. Víte proč? Podobně jako jsem kdysi vyzval k nošení roušek, tak jsem pak vyzval k očkování. A podle mého odhadu nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká část populace,“ řekl prezident v rozhovoru pro CNN Prima News.

„Optimisté říkají, že v červnu, já říkám, že v září epidemie skončí.“ Lidé, kteří se obávají očkování, se podle prezidenta nemají čeho bát. Připomenul, že na tuberkulózu nebo černý kašel očkování zabralo. Mělo by podle něj zabrat i teď.

Prezident Zeman má od svého ruského protějšku Vladimira Putina slíbenou dodávku ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Certifikace vakcíny by prezidentovi stačila od českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nikoli Evropské lékové agentury.

Dodávka by pak podle ruského velvyslanectví mohla dorazit v nejbližší době, uvedl prezident. „I když mě nějaký blbeček zase bude obviňovat, že jsem ruský nebo čínský agent, myslím, že tím pomůžu své zemi,“ řekl Zeman.

Prezident je již sice sám očkován dvěma dávkami vakcíny firmy Pfizer, ale očkovat ruskou vakcínou Sputnik V by se ale prý nechal. „Klidně bych se nechal naočkovat, protože Sputnik má stejně jako Pfizer 92 procentní účinnost,“ podotkl.