Prezident překvapil, když začal vyjmenovávat, kdo by ho mohl v křesle „hradního pána“ nahradit. „Kdybych měl uvažovat v tom klasickém pravolevém schématu, tak dobrým kandidátem levice je Josef Středula... a Vladimír Dlouhý je dobrým kandidátem pravice,“ sdělil v rozhovoru pro televizi Barrandov. Jeho hlas by prý měl premiér Babiš. „Ano, zcela určitě, ale on zatím odmítá kandidovat,“ dodal.


Hradní mluvčí Ovčáček ale ujistil, že navzdory těmto prognózám se prezident rozhodně do předčasného politického důchodu nechystá. „Plán pana prezidenta je jednoduchý, dokončit funkční období a mezitím si vybudovat bungalov v Lánech a tam trávit odpočinek na ono stáří... Mohu vyloučit to, že by pan prezident abdikoval nebo se vzdal některých pravomocí, funkcí, stáhl by se do Lán a nevykonával svoji práci,“ řekl.


@em-1


Podle Ovčáčka je prostě na čase se začít bavit o možných nástupcích ve funkci hlavy státu. A to i přesto, že té současné do vypršení mandátu zbývají necelé čtyři roky. Navíc se prý jedná i o reakci na jednání opozice, která podobnou debatu měla v létě. „Pan prezident v návaznosti na to otevřel, řekněme, hru, šachovou partii, ve které vyjádřil svůj názor na to, jak by asi mohl vypadat ten prezidentský souboj,“ uvedl Ovčáček.