„Po hlasování o této nezávazné rezoluci Evropského parlamentu pan prezident vyjádřil panu premiérovi osobně podporu, a to po telefonickém rozhovoru ze zámku v Lánech. Postoj pana prezidenta je jednoznačný,“ řekl na dotaz iDNES.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Že rozhovor inicioval přímo Zeman, mluvčí potvrdil. „Hovor se uskutečnil v uplynulých dnech,“ upřesnil Ovčáček.

Rezoluce, kterou Evropský parlament schválil v pátek večer, vyzývá české úřady, aby začaly řešit konflikt zájmů vrcholných politiků. Po Evropské komisi zároveň žádá nulovou toleranci vůči zneužívání peněz z rozpočtu Evropské unie. Hlasování bylo jednoznačné. Pro schválení dokumentu se vyjádřilo 510 europoslanců z 664 přítomných.


Rezoluci podpořila i většina z 21 českých europoslanců. Premiér Babiš v reakci řekl, že za rezolucí stojí právě čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili. Dokument se podle něj snaží ovlivnit i výsledek auditních procesů v rámci EU.


Není to poprvé, co se Zeman za Babiše postavil. Podporu mu vyjádřil už dříve třeba po loňských demonstracích Milionu chvilek pro demokracii. Premiér tehdy po schůzce z prezidentem mimo jiné prohlásil, že mu prezident v době demonstrací proti jeho působení ve vládě projevil podporu.