Takzvaní dohodáři budou moci podle předlohy žádat o příspěvek zpětně za období od 12. března do 8. června. Celkem tedy dosáhnou až na 31 150 korun. Žádat budou moci lidé, kteří práci na dohodu vykonávali nejméně čtyři ze šesti měsíců před koronavirovou krizí.


Na rozdíl od živnostníků a společníků malých společností s ručením omezeným budou muset lidé pracující na dohody doložit tato ujednání a mzdové listy, protože finanční správa o nich nevede evidenci. Žádosti už je možné podávat. Na podporu bude mít nárok podle odhadu ministerstva financí asi 114 000 lidí.


Další podpis Zemana směřoval k novele trestního zákoníku a trestního řádu. Například krádeže budou nově jako trestný čin posuzovány v případě způsobení škody 10 000 korun a vyšší. Podle kritiků se tím uměle sníží trestná činnost, a naopak se zvýší počet majetkových přestupků, které budou muset vyřizovat obce.


@em-1


Novela má také umožnit využívat dohody o vině a trestu i v případě závažnějších trestných činů. V současnosti se může dohoda využít u přečinů a zločinů s horní hranicí trestní sazby do deseti let vězení, což je podle autorů novely hlavním důvodem, proč se tolik nerozšířila. Možnost podmínečného propuštění po odpykání třetiny trestu novela navrhuje i pro lidi, kteří byli poprvé odsouzeni za některé zvlášť závažné zločiny.