„Pan Babiš se aktivně podílel na realizaci unijního rozpočtu v České republice. Má přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert. Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert,“ píše se v dokumentu.

 

 

„Dotace proto byly poskytnuty neoprávněně. Mělo by tedy dojít ke 100% finanční opravě všech souvisejících výdajů, které byly již nahlášeny komisi v souvislosti s těmito operacemi, a související příspěvky z veřejných zdrojů z těchto programů by měly být také zrušeny. Celková hodnota (příspěvek z fondů EU) 17 operací, které jsou tímto dotčeny, činí 282 milionů korun,“ vypočítává audit.

 

@em-1


To, že šéf hnutí ANO převedl Agrofert do svěřenských fondů, podle Bruselu neznamená, že se vyhnul konfliktu zájmů. Podle nich je pořád beneficientem Agrofertu, takže má stále zájem, aby firma co nejvíc prosperovala.

 


„Andrej Babiš je skutečným vlastníkem firem skupiny Agrofert a od února 2017 dvou svěřenských fondů, které plně ovládá a má proto přímý ekonomický zájem na úspěchu skupiny Agrofert,“ odkázali auditoři. Zároveň však neshledali, že by se Babiš někdy aktivně bránil kontrole.


@em-2