Plyne to z uniklých tajných dokumentů americké vlády, jež získal server BuzzFeed News a pak je podrobně prozkoumalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů.

Uniklé dokumenty pocházejí z úřadu FinCEN, který se zabývá se mezinárodní finanční kriminalitou. Konkrétně se jedná o 2500 bankovních zpráv zaslaných v letech 2000 až 2017 americkým úřadům. Investigativní reportéři v nich objevili celkem 2121 podezřelých bankovních operací za celkem dva biliony dolarů, tedy přes 45,7 bilionu korun. A některá zjištění jsou vskutku šokující.

Například donedávna největší evropská banka HSBC měla dovolit podvodníkům posílat ukradené peníze v řádech milionů dolarů do celého světa a to i poté, co ji na podezřelé aktivity upozornily americké úřady. Největší americká banka JPMorgan Chase údajně zase umožnila jisté firmě přesunout více než miliardu dolarů přes bankovní účet v Londýně, aniž by věděla kdo firmu vlastní. Z pozdějšího vyšetřování mělo vyplynout, že společnost patří člověku, který je na seznamu FBI deseti nejhledanějších zločinců světa.

Zástupci obviněných bank se ke skandálu povětšinou odmítají vyjádřit nebo svou vinu popírají a bagatelizují. „Toto nejsou nové informace. Uznali jsme, že náš kontrolní systém měl v minulosti slabiny, omluvili jsme se za ně a zaplatili odpovídající pokuty. A co je nejdůležitější, poučili jsme se ze svých chyb,“ řekla Deutsche Bank.

V dokumentech se nacházelo také 250 transakcí, které měly vést přes Česko. Podezřelé peníze obdržela nebo vyplatila Československá obchodní banka, Česká spořitelna či PPF Banka. Ani české peněžní ústavy nicméně nechtěly situaci příliš komentovat.

„Vzhledem k zákonné povinnosti mlčenlivosti není ČSOB v pozici, abychom mohli sdílet informace o jednotlivých klientech, transakcích nebo odkazy na odpovědné orgány,“ řekla deníku E15 Michaela Průchová z oddělení externí komunikace ČSOB. „V souladu s evropskými právními předpisy podporujeme úsilí orgánů v boji proti praní peněz, financování terorismu a finanční kriminalitě,“ dodala mluvčí .


Podle Filipa Hrubého z České spořitelny je samotný fakt, že uniklé informace pocházejí výhradně od amerického úřadu pro prevenci finanční kriminality důkazem, že „systém mezinárodního dohledu nad podezřelými transakcemi, jehož se účastní i české banky, funguje“.