Základní plat řadového poslance je dnes 75 900 korun měsíčně. Od ledna příštího roku by se základní plat poslance podle nyní platného zákona mohl zvýšit až na 90 600 korun a náhrady mají vzrůst až na 63 900 korun. Může být však vyšší, pokud má dotyčný zvláštní funkci – předsedá podvýboru, sedí ve vedení výboru nebo komise, šéfuje poslaneckému klubu nebo vykonává funkci místopředsedy či předsedy Sněmovny. Jako předseda výboru pobírá poslanec měsíčně 106 700 korun, místopředseda dolní komory bere 144 700 korun a plat předsedy Sněmovny přesahuje dvě stě tisíc korun. Navíc mohou poslanci čerpat ještě náhrady – příspěvky na reprezentaci, administrativní a odborné práce, asistenta, kancelář a její vybavení nebo na výdaje za telefon. Mimopražští poslanci mají nárok také na příspěvek na ubytování a dostávají víc peněz na dopravu.


Kromě základního platu mohou poslanci čerpat také náhrady. Sněmovna jim proplatí například kancelář, asistenta, dopravu nebo protelefonované minuty. Mimopražští dostávají také příspěvek na ubytování.


Piráti přišli s pozměňovacím návrhem, aby se plat politiků odvíjel od průměrných platů v celé ekonomice, ne od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. „Když politik zvýší platy učitelům, tak tím vlastně zvýší i plat sobě, což nám přišlo, že není adekvátní,“ řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek s tím, že odměny pro poslance by měly odpovídat stavu celého hospodářství.


Poslanci budou o zákonu, který by navýšení zmírnil, hlasovat až v prosinci, pak má Senát třicetidenní lhůtu na jeho projednání a ještě ho musí podepsat prezident. Do ledna se to tedy nestihne a poslanci tak v novém roce dostanou o pětinu vyšší plat.