Až o padesát procent denního platu by v budoucnu mohly přijít čeští poslanci za nedůvodnou absenci ve Sněmovně. Její předseda Radek Vondráček (ANO) připravuje návrh změn jednacího řádu, které by měly zlepšit účast poslanců na jednáních. "Předpokládám, že první čtení proběhne v prvním pololetí tohoto roku," uvedl.
Podle zákona poslanec nemá nárok na polovinu platu a náhrad, pokud se v daném měsíci bez řádného omluvy nezúčastnil dvou jednacích dnů Sněmovny či výboru a komise. Pokud by bez omluvy chyběl více než čtyři dny, měl by přijít o celý příjem. Nic takového se ale neděje. "V zákoně chybí určení, který orgán se tím má zabývat," vysvětluje situaci Vondráček


@em-l

Mimochodem: statistika bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) za celé předchozí volební období říká, že hlasování se účastnil jenom v necelých padesáti procentech. Necelých čtyřiceti procent hlasování se pak účastnil i bývalý šéf ministerstva zahraničí a nynější poslanec za TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Vůbec nejlepší docházku má ze vše poslanců Lukáš Černohorský (Piráti). Hlasování se účastnil v 99,9 procenta případů, nepřihlášen byl pouze jednou. „Měl bych 100 procent, ale nefungovalo mi hlasovací zařízení a všimli jsme si toho až u druhého hlasování, které se opakovalo. To, že nefungovalo u prvního hlasování, jsem zjistil až v době, kdy nešlo již hlasování napadnout a opakovat,“ popsal Černohorský.
Podle nového pravidla by uznatelné důvody pro ospravedlnění souvisely především s výkonem mandátu poslance (například výjezdové zasedání výborů, vyslání výborů do zahraničí). "V této chvíli dokončujeme pracovní verzi návrhu, zabýváme se také tím, který orgán Sněmovny bude pověřen kontrolou omluvenek a možným postihem. Prosazuji, aby byl v tomto případě poslanci snížen jeho denní plat o 50 procent,“ řekl Vondráček. Kontrolu nad docházkou poslanců by mohl převzít mandátový a imunitní výbor. "To jsou ale detaily, které ještě dolaďujeme," dodal současný šéf Poslanecké sněmovny.