„Prostě ten rok byl neskutečně smutný, těžký a depresivní,“ uvedl při novoročním proslovu premiér Andrej Babiš. Pandemie covidu podle něj ukázala, jak jsme přes veškeré moderní technologie zranitelní a že samozřejmý způsob života tak samozřejmý být nemusí. Finanční ztráty související s epidemií podle Babiše Česko dožene, nenahraditelné jsou ztracené životy.

„Tato část premiérova projevu byla popisem reality. Snad si mohu dovolit říct, že ať už si o něm říká kdokoliv cokoliv, je jako osobnost pozitivní, nehledá věci, které jiné negativně orientované  vyvolávají, nepřipomíná, co předseda ODS říkal 21. srpna minulého roku o potřebě uvolňování příkazů a zákazů chování v době mimořádného stavu a nezapomíná mluvit o rodičích, dětech a vnoučatech. Kdo to nechce slyšet, toho asi nepřesvědčí, že je ve svých vyjádřeních jednoduchý a opravdový, že dělá politiku, ale nepolitikaří,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil.

Těsně před Vánocemi se opět do sebe pustili předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a pirátský politik Jakub Michálek. Kalousek kritizoval společný koaliční program Pirátů a hnutí STAN. Nelíbí se mu věta, v níž obě strany slibují „splnění odpovědnosti za justiční excesy.“ Michálka a Stanislava Polčáka viní z toho, že chtějí dostat pod politický vliv nezávislou soudní moc.


„Vy mě nejprve ve všech médiích vyzvete k odstoupení (aniž byste dokázal věcně říct proč) a teď chcete být věcný. Budu věcný: Pro lidi mé generace jste Urválek i Džerdžinskij v jednom. Kdybyste někdy převzal výkonnou moc, opustím svoji zemi, byť ji miluji,“ prohlásil Miroslav Kalousek na adresu Jakuba Michálka.


„Možná, že by byl pan exministr a poslanec překvapen, kolik lidí si myslí, že pokud by na jeho slova došlo, bude to už stejně pozdě. Ale on to asi dobře ví a jen nevynechal příležitost si na snadný terč vystřelit,“ říká politolog
Připomenout můžeme, že se nedávno Michalek omluvil za své vyjádření o tom, že by TOP 09 měla zaniknout, aby uvolnila místo dalším politickým subjektům. Trval ale na svém, že Kalousek snižuje šance opozice na úspěch.


„TOP 09 nikdy nedělala politiku, ale vždy jen politikařila. Spoléhala na ty, kteří to vždy tak nějak ‚uměli zařídit‘.  Ti někteří ale odcházejí a jejich nástupci nejsou na úrovni svých předchůdců. Piráti sice dělají politiku, ze které někdy mrazí, ale mají program, taktiku i strategii, což dnes jsou pro TOP 09 slova téměř nesrozumitelná. A ti, kdo si ještě pamatují podpisy  Smlouvy o stabilním politickém prostředí, alias Opoziční smlouvy, vědí, že v české politice nic není nemožné,“ dodal.