Miroslav Kalousek (TOP 09) se rozhodl neobhajovat v příštím roce svůj poslanecký mandát. Je to poprvé po 23 letech, co ve Sněmovně nezasedne. “Vzhledem k tomu, že Miroslav Kalousek je bytostně politická osobnost, tak mě překvapilo. Na druhou stranu, když si to člověk racionálně promyslí a zanalyzuje, je za rozhodnutím snaha pomoci té pravici, která se zatím potácí kolem pětiprocentní hranice pro vstup do Parlamentu v kontextu, že všechny výzkumy veřejného mínění ukazují neklesající podporu hnutí ANO, proti kterému se pravice dost jasně vymezuje.”

“Současně se ukazuje, že i když přibývá důvodů, proč by lidé měli přestat volit hnutí ANO, tak se tak neděje, podporují ho dál a preference opozici nerostou. Myslím, že Kalousek asi chtěl pomoci opozici, tedy pravicovým stranám zvýšit jejich podporu, protože je fakt, že Kalousek stále ještě na řadu voličů působí jako odstrašující příklad, jakýsi červený hadr, kvůli kterému nejsou ochotni opoziční scénu podporovat. Já si to vykládám jako snahu zvrátit klesající preference, v tomto případě hlavně TOP 09.”


@em-1


Na pirátskou stranu má zcela striktní názor. “Velký problém je Pirátská strana, která je do značné míry nevyzpytatelná, nevypočitatelná, nezkušená, řada jejich politiků jsou radikálové, kteří by si možná v řadě názorů nezadali ani s komunisty, takže v zásadě jde o stranu, na kterou solidní politik moc spoléhat nechce. Silná pozice pirátů do jisté míry oslabuje alternativu vládnutí vůči Andreji Babišovi, protože ostatní strany celkem rozumně nechtějí s piráty spolupracovat na vládní úrovni,” doplnil.