“Ohrožení pro Andreje Babiše je jednak zjednodušení politického spektra a to, že budou mít voliči celkem zpřehledněný výběr, že se nebudou tříštit hlasy a to, že pokud koalice vzniknou, tak zásluhou současné podoby volebního systému získají více mandátů, než kdyby politické strany kandidovaly samostatně. To je jedno ohrožení,” myslí si politolog Jelínek.

“Druhým ohrožením je vlastně samotná schopnost politických stran se domluvit. Pro hnutí ANO je mnohem nebezpečnější koalice Pirátů a Starostů a nezávislých, kteří mají velmi podobné pohledy na klíčové politické otázky, a nejspíše se jim bude program ladit poměrně jednoduše. V případě konzervativní koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 to bude složitější, protože vidíme, že strany mají odlišné názory na evropskou politiku, na environmentální politiku, je vidět, že i na daňovou politiku, takže jejich ladění programu bude obtížnější,” tvrdí.

Poslední vývoj kolem starosty Řeporyjí Pavla Novotného by mohl znamenat i jeho konec v ODS. Byl dokonce vyšachován z poslaneckých voleb pro rok 2021. “Nevím, jestli to bude konec Pavla Novotného doslova. Jestli bude vůbec mít Petr Fiala sílu a ochotu Pavla Novotného z ODS vyloučit, tam je Petr Fiala velmi zdrženlivý. Ale myslím, že fakticky to jeho konec v ODS znamená, protože politická strana, zvlášť pokud ODS aspiruje na to být stranou vládní, si nemůže dovolit mít ve svých řadách tak výrazné neřízené střely. Asi se nedá předpokládat, že i kdyby Pavel Novotný v ODS zůstal, že by mohl jakkoliv dál v politické straně stoupat.”


“On už na minulém kongresu kandidoval na místopředsedu strany, neúspěšně. V současnosti avizuje, že by chtěl kandidovat na prvního místopředsedu, tím ho samozřejmě nikdo nezvolí. Pavel Novotný bude moci být jenom rád, pokud ho vůbec v řadách ODS nechají, a o to se nejspíše uvnitř ODS povede spor – jestli je důležitější dodržovat nějakou štábní disciplínu, nebo jestli je ODS natolik pluralitní a svobodomyslná strana, že si může dovolit ve svých řadách i jednotlivce, jako je Pavel Novotný, kteří sice nemají žádný velký, reálný politický vliv, ale kteří dokážou přitahovat pozornost médií a do jisté míry vlastně zamlžovat poselství Občanské demokratické strany.”

“Ale Novotný s tím musel počítat a podle mě s tím počítal, že se tohle stane. Předpokládám, že pro něj je důležitější být více vidět v médiích než dosáhnout úspěchu v řadách ODS. Kdyby z ODS musel odejít nebo se rozhodl odejít, tak podle mě je schopný se dále uplatnit ve veřejném prostoru, ať už v nějaké jiné politické straně nebo jako sólista, jako glosátor, za kterým novináři stejně budou chodit. To, co Novotný předvádí, to není politika, to je showbyznys a o ten bude zájem vždycky,” zakončil.