Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé dávají přednost wifi. Ministryni za to kritizovali koaliční i opoziční politici a stala se terčem vtipů na internetu. Lidé v duchu logiky jejích slov navrhují například nezavírat vodovodní kohoutky či nechodit pešky, aby zlevnila voda a benzín.


"Samozřejmě v minulosti zazněly nějaké názory od jednoho poradce paní ministryně nebo i paní ministryně, které jsou pro mě nepřijatelné," řekl premiér a připustil, že na problematiku má jiný názor než Nováková. "Když budou změny ve vládě, bude to moje rozhodnutí, o kterém budu informovat pana prezidenta," uvedl dále Babiš. S prezidentem Milošem Zemanem se sešel včera odpoledne, věnovali se ale nadcházející návštěvě v USA nebo rozpočtu, nikoli personálním otázkám, řekl premiér.
Podle Babiše jsou vysoké ceny mobilních dat v Česku dědictvím ministerstva průmyslu, úřad se na nich ale zároveň podílel. "Po tom, co, zdá se, historicky resort ministerstva průmyslu i současný resort nebyl schopen být akční a de facto nepředložil věci, které jsem požadoval, jsem se rozhodl, že jako premiér předložím zítra (dnes) na vládě návrh změny zákona o elektronických komunikacích, který přinese zákazníkům zjednodušení a hlavně zlevnění přechodu od jednoho operátora k druhému," řekl premiér.


"Tuhle agendu já jsem měl už dávno. Když jsem nastoupil na úřad vlády, byl tu, myslím, Ondřej Malý, který mi s tím pomáhal. Následně nastoupil na ministerstvo průmyslu jako náměstek pro internetizaci, tam jsem ho doporučil," řekl Babiš. "Myslím, že paní ministryně se ho zbavila, měla nějakého jiného poradce, jehož názory byly absolutně mimo," doplnil.


K odvolání Novákové Babiše dnes vyzval předseda TOP 09 Pospíšil. "Ne za její hloupé výroky. Ale kvůli tomu, že evidentně není schopna vést jednání s operátory, natož na náš trh přilákat někoho dalšího, a srazit tak vysoké ceny za mobilní tarify. Bez čtvrtého operátora se ceny za služby nesníží. Příkladem úspěšného vyjednávání je například Polsko," komentoval vyjednávání o vstupu čtvrtého mobilního operátora na český trh.