Veselý řekl, že Hamáček dokázal s prezidentem Milošem Zemanem dojednat termín odvolání ministra kultury Antonína Staňka i přesto, že měl předseda sociálních demokratů těžší pozici než Babiš. O výsledku jednání se vyjádřilo i několik členů opozice, podle Miroslava Kalouska je Zeman křivopřísežník a bývalý protikandidát Zemana Jiří Drahoš uvedl, že tímto krize nekončí.


„Jan Hamáček dokázal víc než premiér. Přitom na rozdíl od Andreje Babiše neměl žádné trumfy v ruce. Přesto páteční schůzka přinesla aspoň něco konkrétního,“ řekl v pátek ČTK jediný jihočeský poslanec za ČSSD Veselý.


Prezident Zeman v Lánech uvedl, že Staňka z pozice odvolá k 31. červenci. Když se sešel ve čtvrtek s premiérem a bavili se o stejném tématu, žádný konkrétní termín nepadl. Pro konec Staňka ve funkci se sociální demokracie vyslovila už v květnu.


Někteří dokonce zvolili i ostřejší slova. Miroslav Kalousek (TOP 09) označil prezidenta za lháře a křivopřísežníka. „Ze lži byl Miloš Zeman usvědčen nezávislým soudem nejednou. Přísahal, že bude zachovávat Ústavu, a přísahu porušuje. Prezident republiky je lhář a křivopřísežník, předseda vlády trestně stíhaný StBák. Věřím, že jejich nástupci vrátí svým úřadům důstojnost,“ řekl.


@em-1