2006: Řebíček zasadá do funkce ministra


Regionální podnik ještě před čtyřmi lety vydělával na opravách severočeských železnic a údržbě silnic III. třídy. Tehdy získal veřejné zakázky celkem za 150 milionů korun. @em-l V září 2006 se stal Aleš Řebíček ministrem dopravy a Viamont DSP už dostalo zakázky za 800 milionů korun. Do té doby byl třetinovým akcionářem Viamontu svůj, podíl prodal ostatním společníkům.
2007: První zakázka za miliardu


Řebíček přímo řídil státní investiční firmy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) a Ředitelství vodních cest. V roce 2007 získal Viamont od SŽDC první zakázku za miliardu. Měl elektrizovat východočeskou trať Letohrad-Lichkov za 1539 milionů korun. Tehdy poprvé a naposled nabídl nižší cenu (o 9 milionů), než na stavbu vypsal státní podnik. Později už Viamont stavěl železnice i silnice o poznání dráž, než SŽDC nebo ŘSD předpokládaly. 


Hodnota veřejných zakázek pro Viamont DSP dosáhla v roce 2007 téměř dvou miliard, z toho o devadesáti procentech rozhodly Řebíčkem řízené státní investorské firmy.

2008: Viamont šlape dál


O rok později se Viamontu daří ještě víc, devět desetin peněz opět slíbily SŽDC a ŘSD. Například oprava sokolovského nádraží přijde na 495 milionů, i když původně chtěl stát platit o 40 milionů méně. Přihlásili se však jen dva zájemci a Viamont dostal přednost.


Nejdražší zakázkou v roce 2008 je železniční koridor Beroun-Zbiroh za 4,8 miliardy, který postaví společně se Skanskou a SSŽ. Státní úředníci si původně představovali cenu o 350 milionů nižší. Dohromady získal Viamont DSP v roce 2008 zakázky za 9,5 miliardy, kterých se účastní přinejmenším jako jeden z partnerů. Je to šedesátkrát vyšší částka, než v roce 2005.
Vedení Viamontu vylučuje, že úspěchy firmy souvisí s Řebíčkovým angažmá na ministerstvu. „Pan Řebíček není s naší společností majetkově ani osobně či personálně propojen a nemá tedy jakýkoliv vliv na naše výsledky," řekl Řebíčkův nástupce ve Viamontu Ondřej Novák. Vy tomu věříte?