Pochybné zakázky za miliardy dostala firma bývalého ministra

  • 78837

Pochybné zakázky za miliardy dostala firma bývalého ministra

Když někdejší šéf Viamontu DSP Aleš Řebíček zasedl do funkce ministra dopravy, jeho bývalé firmě se začalo pohádkově dařit. Její účast na veřejných zakázkách v dopravě byla šedesátkrát větší než tři roky předtím a stale se skokanem roku 2008 se mezi stavebními firmami.

2006: Řebíček zasadá do funkce ministra


Regionální podnik ještě před čtyřmi lety vydělával na opravách severočeských železnic a údržbě silnic III. třídy. Tehdy získal veřejné zakázky celkem za 150 milionů korun. V září 2006 se stal Aleš Řebíček ministrem dopravy a Viamont DSP už dostalo zakázky za 800 milionů korun. Do té doby byl třetinovým akcionářem Viamontu svůj, podíl prodal ostatním společníkům.
2007: První zakázka za miliardu


Řebíček přímo řídil státní investiční firmy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) a Ředitelství vodních cest. V roce 2007 získal Viamont od SŽDC první zakázku za miliardu. Měl elektrizovat východočeskou trať Letohrad-Lichkov za 1539 milionů korun. Tehdy poprvé a naposled nabídl nižší cenu (o 9 milionů), než na stavbu vypsal státní podnik. Později už Viamont stavěl železnice i silnice o poznání dráž, než SŽDC nebo ŘSD předpokládaly. 

Hodnota veřejných zakázek pro Viamont DSP dosáhla v roce 2007 téměř dvou miliard, z toho o devadesáti procentech rozhodly Řebíčkem řízené státní investorské firmy.

2008: Viamont šlape dál


O rok později se Viamontu daří ještě víc, devět desetin peněz opět slíbily SŽDC a ŘSD. Například oprava sokolovského nádraží přijde na 495 milionů, i když původně chtěl stát platit o 40 milionů méně. Přihlásili se však jen dva zájemci a Viamont dostal přednost.


Nejdražší zakázkou v roce 2008 je železniční koridor Beroun-Zbiroh za 4,8 miliardy, který postaví společně se Skanskou a SSŽ. Státní úředníci si původně představovali cenu o 350 milionů nižší. Dohromady získal Viamont DSP v roce 2008 zakázky za 9,5 miliardy, kterých se účastní přinejmenším jako jeden z partnerů. Je to šedesátkrát vyšší částka, než v roce 2005.
Vedení Viamontu vylučuje, že úspěchy firmy souvisí s Řebíčkovým angažmá na ministerstvu. „Pan Řebíček není s naší společností majetkově ani osobně či personálně propojen a nemá tedy jakýkoliv vliv na naše výsledky," řekl Řebíčkův nástupce ve Viamontu Ondřej Novák. Vy tomu věříte?

Dnes je 23.02.2019