„Považujeme za nutné říci právě teď zřetelně a nahlas, že strašení a vyhrožování občanům, jaké předvedli pánové Babiš a Prymula na dnešní tiskové konferenci, je rezignací na seriózní přístup k řešení dnešní situace a na poskytování pravdivých informací,“ odmítá Klaus dnešní projev k občanům od předsedy vlády. Babiše rovněž upozornil na dopady vyjádření o uzavření ekonomiky.

V prohlášení signatáři rovněž vyzývají, abychom „se nestrašili“. Jako příklad pak uvádějí výroky o exponenciálním růstu nakažených. „Nestrašme se. Nepoužívejme výroky typu, že u nás nastal exponenciální růst počtu nakažených. To jen prozrazuje nedostatečnou znalost jednoduché matematiky. Počet nakažených (nemluvě o tom, že to není počet nemocných) exponenciálně neroste,“ píše v prohlášení Klaus spolu se šéfem politického odboru Klausovy prezidentské kanceláře Ladislavem Jaklem a s ekonomem a členem Národní ekonomické rady vlády Jiřím Weiglem.

Podle Klause se vytratil racionální přístup, což zesiluje nedůvěru občanů ke krokům vlády. Absenci racionálního přístupu podle něj prozrazuje „zjevná nesmyslnost, přestřelenost a nadsazenost některých přijatých a zejména navrhovaných opatření“.

Bývalý prezident a premiér pak vládní činitele upozornil, že už i připuštěním uzavření společnosti a ekonomiky, způsobují obrovské ekonomické náklady. „Nejen eventuálně uskutečněný lockdown ekonomiky a společnosti, ale i výroky o možném lockdownu z úst předsedy vlády mají v okamžiku jejich vyslovení obrovské ekonomické náklady. Zásadním způsobem už dnes podvazují veškerou ekonomickou aktivitu. Vzniká bludný kruh, který bude obtížné opustit,“ varuje.

Právě tímto úplným uzavřením ekonomiky státu dnes na tiskové konferenci hrozili jak Babiš, tak i ministr zdravotnictví Roman Prymula. Lidé by v takovém případě, dle vyjádření ministra, nesměli překročit určitou vzdálenost od svého bydliště, chodit by mohli jen do práce.