Piráti, Praha Sobě a Spojené síly dnes budou vybírat primátora Prahy

  • 2137

Piráti, Praha Sobě a Spojené síly dnes budou vybírat primátora Prahy

Zástupci pražských Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) budou dnes jednat o obsazení vedení radnice, tedy primátorovi a radních. Na schůzce by měli diskutovat také o složení magistrátních výborů. Strany dolaďují rovněž své programové prohlášení. O složení rady bude dnes na samostatné tiskové konferenci mluvit také předseda TOP 09 a lídr Spojených sil Jiří Pospíšil.


Funkci primátora si nárokují Piráti jakožto strana, která ze tří uskupení získala nejvyšší volební výsledek. Objevily se spekulace o tom, že by toto místo rády obsadily také ostatní strany, lídr Prahy Sobě Jan Čižinský ale uvedl, že jeho uskupení od požadavku ustoupí. Také Pospíšil je připraven se požadavku na primátorské křeslo vzdát, pokud by kvůli tomu měla padnout jednání s Piráty, řekl.


Strany se podle svých lídrů již shodly na mechanismech fungování koalice a na harmonogramu dokončení programového prohlášení. Podle Čižinského je součástí dohody například to, že se důležité tisky projednají na poradě radních ještě před tím, než půjdou do hlasování.Volby v Praze vyhrála ODS a v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 zastupitelů a stejný počet křesel má i koalice TOP 09, STAN a KDU-ČSL. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli.

Dnes je 23.02.2019