Podle současné normy, kterou v roce 2017 prosadila bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), by od jara 2021 měli povinnou maturitu z matematiky skládat gymnazisté a studenti lyceí a od roku 2022 i většina ostatních oborů. Současný ministr Robert Plaga (ANO) v březnu zveřejnil návrh, podle kterého by se zavedení povinné maturity z matematiky mělo sjednotit na pozdější termín.

 

Podle Pirátů by nicméně povinná maturita z matematiky vedla ke zvýšení neúspěšnosti u zkoušek. „Ze zhruba 60 000 žáků, kteří by maturitu skládali, by podle odhadu strany mohlo neúspěšně skončit kolem 20 000 žáků,“ řekl poslanec Lukáš Bartoň. Předkládaný návrh ministerstva podle něj řeší jen kosmetické změny, ale nikoli jádro problému. Piráti proto vypracovali vlastní návrh, kterým chtějí mimo jiné zastavit náběh povinné maturity z matematiky.

 

Piráti pro svůj návrh našli podporu i mezi dalšími opozičními poslanci. „Já bych preferoval možnost výběru především s ohledem na profil absolventa. Například u studenta klasického gymnázia považuji za rozhodující, jak zvládá jazyky, v nichž bude patrně pokračovat. Podobně třeba u sportovního gymnázia nebo gymnázia s uměleckým zaměřením. Na druhé straně bych podpořil motivovanost k výběru matematiky, lepší informovanosti o uplatnění absolventů technických oborů, pro něž by měla být základním předpokladem,“ uvedl další z předkladatelů, místopředseda školského výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL).

 

@em-1

 

Ne celá opozice je však v otázce zajedno. Petr Gazdík (STAN) kritizuje podobné zásahy do školství. „Cesta do pekel ve školství je, když se o něčem odborně i politicky diskutuje 5 let, pak se něco schválí a ještě než se to zavede, se to zpochybňuje. Tak se nepohneme nikam,“ uvedl člen školského výboru Petr Gazdík.

 

Piráti také chtějí, aby by se začalo uznávat střední vzdělání po vystudování čtyřletých oborů i těm studentům, kteří u závěrečných zkoušek neuspěli, uvedli zástupci strany. Maturita by zůstala podmínkou pro přijetí ke studiu na vysoké škole. Pokud by byl zákon schválen, uznávání vysvědčení z posledního ročníku jako dokladu o středním vzdělání by podle Bartoně mělo platit i zpětně.

 

Ústní a písemná část maturit, kterou nyní organizuje Cermat, by se podle Pirátů měla vrátit na úroveň škol. V tomto bodě se shodují se záměrem ministerstva školství. Podle předsedy strany Ivana Bartoše by to mělo vést k posílení role škol a důvěry v ně.

 

@em-2