V první fázi má Česko vypovědět Úmluvu o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob z roku 1950, což podle Michálka podporuje i ministerstvo zahraničí.


Do roka by podle autorů nápadu v návaznosti na vypovězení úmluvy mělo ministerstvo vnitra předložit vládní návrh zákona. „Velmi vítám, že se tato iniciativa znovu dostala na stůl,“ řekl Svoboda. „Pro Prahu je tato věc zásadní,“ uvedl bývalý pražský primátor za ODS.


Polovina prostitutek jsou matky samoživitelky


„Počet osob soustavně poskytujících sexuální služby v ČR se odhaduje na 13 tisíc lidí, z toho 56 procent tvoří matky samoživitelky. To znamená, že v České republice máme přibližně 7 300 žen, které jsou v této situaci a kvůli tomu, že dnes máme zastaralé zákony, tyto ženy nemají dnes zdravotní pojištění, nemají důchodové pojištění, nemají legální zajištění svých příjmů a tudíž nedosáhnou ani na vlastní bydlení, nedostanou úvěr, hypotéku. Takže je to i velký sociální problém,“ uvedl Michálek.


K iniciativě Pirátů na vypovězení mezinárodní úmluvy se přidali i exministryně spravedlnosti Helena Válková z ANO, Petr Dolínek z ČSSD a podle Michálka ji podporuje také TOP 09 a některé nevládní neziskové organizace, zmínil například Rozkoš bez rizika.


Očekává, že spíše proti budou křesťanští demokraté a komunisté, protože proti vystupují dlouhodobě. „Ale má to podporu nejsilnějších klubů ve Sněmovně, tak předpokládáme, že to může projít,“ řekl Michálek.


Obrat z provozování prostituce je v Česku asi 8 miliard korun ročně. Zdanění prostituce může podle Michálka přinést asi miliardu korun. „Jednu miliardu korun, která by dokázala zaplatit obědy pro sto tisíc dětí, sto tisíc školáků by mohlo mít obědy, pokud bychom regulovali prostituci,“ řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů v narážce na nedávnou snahu ČSSD a ANO dotovat obědy školním dětem. Premiér Andrej Babiš ale tuto iniciativu nedávno „odpískal“.


Odhadovaná miliarda výnosu vychází podle šéfa poslanců Pirátů ze zkušeností Maďarska, kde je už prostituce regulovaná a má takové výnosy.


Zmínil i zdravotní aspekt. „Data, která máme k dispozici ze Švýcarska z roku 2016, ukazují, že po regulaci prostituce došlo k šestnáctiprocentnímu poklesu HIV,“ řekl Michálek.