V táboře Vraždebna, který byl i díky prostředkům poskytnutým Evropskou unií zřízen v bývalé místní škole, jsou umístěni běženci, včetně dětí, z Iráku, Pákistánu, ale i z dalších zemí. Papež jim řekl, že dobře zná bolest plynoucí z opuštění vlastní země, a srovnal jejich utrpení s Kristovým křížem.


"Dnes je svět plný migrantů a uprchlíků. A jejich cesta je kříž, kříž lidstva," prohlásil podle médií František. "Je to kříž, kterým trpí mnoho lidí."


Bulharskou středopravou vládu premiéra Bojka Borisova, v níž jsou i tři nacionalistické protiimigrační strany, kritizují humanitární organizace za způsob, jakým úřady zacházejí se žadateli o azyl, zejména s dětmi bez doprovodu dospělých.


Papež v neděli po příletu do Sofie vyzval Bulhary k větší vstřícnosti vůči uprchlíkům a migrantům, z nichž mnozí utíkají před válkou, konflikty a bídou ve snaze najít lepší život. Poukázal přitom na to, že ze samého Bulharska odešly a odcházejí tisíce obyvatel, kteří hledají lepší příležitosti jinde v Evropské unii.


Po návštěvě uprchlického tábora dnes František přijel do města Rakovski nedaleko Plovdivu. V tomto menším městě s 15 tisíci obyvateli, kde žije největší katolická komunita v Bulharsku, se zúčastní prvního svatého přijímání 250 dětí katolického vyznání z celé země. Poté v místním kostele odslouží mši.


@em-l