Smlouvu USA uzavřely v roce 1987 s tehdejším Sovětským svazem. Smlouva výrazně omezovala i jaderné arzenály obou supervelmocí. Ve smlouvě se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 - 5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu


Washington ale v posledních letech vinil Moskvu, že smlouvu porušuje a proto od ní odstoupil letos v únoru. V létě odstoupení od smlouvy podepsal i ruský prezident Vladimir Putin. A Rusko hned začalo zbrojit. Putin již v únoru pověřil ministerstvo obrany, aby začalo pracovat na nových raketách. Rusko se prý ale nechce nechat zatáhnout do nových závodů ve zbrojení. Putin však zároveň pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.


@em-1


Na otázku, jak se chce nyní předejít závodům v jaderném zbrojení, Trump v pátek odpověděl, že jeho vláda již s ruskými představiteli hovořila o možnosti nové smlouvy. „V jistém okamžiku bychom museli zapojit také Čínu,“ dodal. Trump vyjádřil přesvědčení, že se novou smlouvu podaří uzavřít. Podle Trumpa by to byla „pro svět skvělá věc“. „Čína byla tou myšlenkou velmi nadšená a Rusko také. Takže si myslím, že smlouvu mít budeme,“ řekl Trump. 


@em-2