Jenomže i Mikuláši Minářovi udělala značou čáru přes rozpočet pandemie. K půl milionu podpisů má ještě hodně daleko, k dnešku jich hnutí eviduje pouze 31 tisíc. Proto se ParlamentníListy.cz vydaly na průzkumnou akci na pražský Smíchov, kde  pozorovali aktivitu kolem podpisového stánku zmíněného subjektu. Aktivitou se to však moc nazvat nedalo. Posuďte sami.


Páteční odpoledne bylo zalité sluncem, davy lidí proudily kolem pražského Anděla, jako by slovo pandemie ani neexistovalo. Sem tam zacinkala tramvaj, zatroubil taxikář anebo se připotácela banda bezdomovců se psem. Typický obrázek obchodního centra na Praze 5 uplynulé dekády. A mezi tím vším jeden stánek, jedna dívka a mnoho podpisových archů hnutí Lidé PRO.

Redaktor ParlamentníchListů.cz stál na místě zhruba třicet minut během odpoledne. Minářova dobrovolnice měla udržovaný stánek, tvářila se mile, na ústech měla pečlivě urovnanou roušku. Kritizovat se nedá nic. Zarížející byl však minimální zájem procházejících.

Za zhruba třicet, možná že čtyřicet pět minut se u stánku zastavila pouze jediná paní. Ještě před ní se sice nakrátko přiblížila jiná dáma, ale ta dobrovolnici odbyla jízlivou poznámkou, že „jí na volby kašle“. Slyšet to bylo poměrně dobře. Slečna poděkovala a dál čekala. Nakonec se přece jen našla alespoň jedna spásná duše, která podpisový arch podepsala.

Ačkoli to tak podle krátkého pozastavení na Smíchově nevypadalo, mezi lidmi je Minářovo hnutí vcelku populární. Ke konci ledna mělo na transparentním účtu přes 3 miliony korun. Nyní 400 tisíc. Velkou část spolkly výdaje na mzdy, na web a na kampaň. Dohromady přes 1,5 milionu korun za období říjen 2020–únor 2021, což není právě málo. Dalších 1,5 milionu pak putovalo na provoz, mzdy, přípravu a vedení kampaně ke sběru podpisů za říjen–prosinec 2020.