Nouzový stav je nepochybně nejskloňovanějším termínem posledních dnů a týdnů. Poslanci minulý čtvrtek po bouřlivé diskusi dali vládě stopku a v pořadí již šesté prodloužení nouzového stavu zarazili. Následovala varovná slova z vládního tábora včetně svalování odpovědnosti za budoucí mrtvé na opozici. Ta se naopak radovala z hmatatelného úspěchu ve Sněmovně poté, co vládní koalici poprvé při hlasování o nouzovém stavu opustili komunisté. Nouzový stav byl shozen ze stolu, měl skončit s nedělní půlnocí.
Během víkendu se významná část obchodů, kadeřnictví a dalších služeb připravovala na dlouho očekávané otevření. Byť provozovatelé byli připraveni na jisté omezení a přísná hygienická nařízení, měli radost, že konečně otevřou a probudí se z „ekonomického kómatu“.


Nakonec je ale všechno jinak a nouzový stav i nadále platí. Vládě pomohli hejtmani, kteří po celovíkendovém jednání s premiérem všichni oficiálně požádali vládu, aby na čtrnáct dnů nouzový stav prodloužila. Hejtmani si dali podmínky, že musí vláda předložit možnosti, jak život v zemi aspoň do určité míry rozhýbat. Pardubický hejtman Martin Netolický ve videu na Facebooku uvedl, že jde třeba o otevření maloobchodu či venkovního rekreačního sportování a další věci. Naopak o otevření restaurací a barů zatím vůbec řeč nebyla.

Zrušit vládou opět vyhlášený nouzový stav chce ve Sněmovně SPD, která podle slov jejího předsedy Tomia Okamury sbírá potřebných 40 podpisů poslanců ke svolání mimořádné schůze. Sama SPD má 19 poslanců, podporu přislíbila KSČM, která má taktéž 19 členů ve svém klubu. Chybějí tedy dva hlasy. Pomoci by tak mohli nezařazení poslanci. Zástupci dalších opozičních stran jsou zdrženliví a spíše se k tomu kloní skepticky, chtějí počkat, s čím premiér Babiš v rámci dohod s hejtmany přijde.

Podle nejmenovaného poslance z opozičního bloku nedává smysl prodlužovat opatření, která nejsou funkční. „Jaký význam má další trvání nouzového stavu v celé zemi? Jestli Blatný prohlašuje, že opatření přestala fungovat, což i čísla za poslední týden potvrzují, jaký smysl má v tom pokračovat? Takže opatření přestala fungovat, proto se jimi budeme řídit? Neříkám, že se otevřít má všechno, ale zcela vážně se zdejší situace začíná podobat tomu, že vláda hodlá chránit naše zdraví i za cenu, že nás (ekonomicky) zabije. Neschopnost vlády je kompletně překryta neschopností opozice, která něco jiného dělá v Parlamentu a přesný opak v krajích. Sebekriticky přiznávám, že se chováme jako kašpaři a užiteční idioti, čímž bych mohl i tlumočit názory řady kolegů a straníků. Jen jsme zase pomohli Babišovi, který teď všude děkuje ‚zodpovědným‘ hejtmanům, kteří jediní uznali, že má pravdu a je nutné mu pomoct. Gratuluju,“ dodal zdroj z jednoho z opozičních poslaneckých klubů.