KLIKNĚTE SEM
Mgid

Občanským demokratům vadí zejména vysoké zadlužení. „Znamená to, že vláda chce zadlužit průměrnou čtyřčlennou rodinu 200 tisíci korunami a když se podíváme na to, co vláda prognózuje nebo co za informace přicházejí z vlády, pokud jde o odhad příštího roku, tak ten dluh za letošní a příští rok u čtyřčlenné rodiny by byl nějakých 320 tisíc korun. A to jsou peníze, které bude nutno splatit a bude nutno splatit i s úroky. To samo o sobě je opravdu velký problém,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

 

 

Předseda nejsilnější opoziční strany zároveň tvrdí, že se vláda dopouští ekonomického zločinu. „Ale téměř ekonomický zločin je fakt, že vláda nám nedokáže zdůvodnit, jak s tímto obrovským zadlužením občanů vlastně naloží. A slyšeli jsme to tady znovu dnes i od pana premiéra. To zdůvodnění vlastně není, neexistují žádné ekonomické analýzy, kam ty peníze půjdou, jestli se vůbec všechny vyčerpají, co s nimi bude, jaký to bude mít vlastně dopad na ekonomiku, to se tady prostě nedovíme,“ dodal Petr Fiala.

 

@em-1

 

Podle předsedy STAN vláda tvořila schodkové rozpočty i v době ekonomické konjunktury. Starostové vládě vyčítají také to, že nenaslouchá dostatečně odborníkům, například šéfce Národní rozpočtové rady vlády Evě Zamrazilové.

 

 

„Neposloucháme odborníky. Paní Eva Zamrazilová vyslovila kritické připomínky k výši deficitu, ke struktuře schodku, jak ho vláda představila. A jak zareagoval pan premiér? Svým obvyklým způsobem. Řekl, že se chce paní Zamrazilová jenom zviditelnit. Prosím, taková odbornice jako je Eva Zamrazilová opravdu nemá zapotřebí se zviditelňovat. Ona chtěla reálně poukázat na to, že vláda prostě ty kroky, které činí, nečiní ku prospěchu lidí v naší zemi. Ale pan premiér u každého, kdo ho kritizuje, reaguje tímto způsobem – chce se jenom zviditelnit – a jede tu svoji kampaň Antibabiš,“ řekl při projednávání půlbilionového schodku Vít Rakušan.