Opoziční poslanec Jan Skopeček (ODS) při pohledu na hospodaření vlády, jehož výsledkem je tristní stav státního dluhu, doufá, že vše bude v blížících se volbách premiérovi Andreji Babišovi (ANO) spočítáno dle jeho vlastního receptu, který používá v byznysu, pokud si někdo dovolí představit mu rozpočet se ztrátou. A sice vyhazovem.

Poslanec Skopeček připomíná, co současný premiér Andrej Babiš vyprávěl při besedě studentům na VŠE v roce 2011, kdy se rozhodl založit občanskou iniciativu nazvanou Akce nespokojených občanů, z níž později vzniklo politické hnutí ANO 2011. „Deficit je ztráta. Kdyby mi někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyhodím,“ pravil Babiš. „Ano, tohle i jiné báchorky vykládal,“ dodává poslanec Skopeček, že svými tehdejšími postoji Babiš jako předseda vlády se zřejmě zapomněl řídit.

Následně v kostce shrnuje státní rozpočet. „Jsme o deset let dál a ministerstvo financí, které posledních 8 let obhospodařuje hnutí ANO, oznamuje, že státní dluh loni dosáhl výše 2 bilionů korun, letos dosáhne výše 2,5 bilionu a v roce 2023 dokonce 3 biliony korun,“ podotýká.

Vládní koalice ČSSD a ANO podporovaná KSČM má samozřejmě jako univerzální alibi covid. Příčiny raketového růstu dluhů jsou podle Skopečka zcela jiné: „Neustálé zvyšování počtu státních zaměstnanců, nesmyslné výdaje sloužící hlavně k uplácení voličů, např. dotované jízdné, nevysychající proud dotací pro vybrané agropodniky, ale také nezvládnutá a neuskutečněná penzijní reforma,“ vyjmenovává, co je největší zátěží pro státní kasu.

Naše hospodaření se nebezpečně podobá tomu „tureckému“. „Jdeme ve šlépějích tureckého. Výsledkem je dluh, který po tureckém hospodaření Andreje Babiše a Aleny Schillerové budeme splácet my, naše děti a naši vnuci,“ upozorňuje poslanec ODS.

Šance změnit politické přijde na podzim. „V říjnových volbách budeme mít aspoň šanci zařídit se podle zmíněné rady Andreje Babiše – vyhodit je,“ dodává Skopeček závěrem k blížícím se volbám do Poslanecké sněmovny.