Je to skutečne obrovská částka, kterou si nikdo z nás ani nedokáže představit. V roce 2017 to však bylo “jenom” 2,15 miliardy. Úřad loni také přijal až 4028 oznámení o podezřelých obchodech. Je to rovněž rekord a meziroční nárůst o 504 oznámení! Na vinníky podal 395 tresních oznámení. Podle ředitele FAÚ výrazně pomohla i těsnější spolupráce se zahraničními finančními zpravodajskými jednotkami a součinnost s Finanční správou, Celní správou, policií a tajnými službami.
„Částky zajištěné z daňových podvodů se vracejí do státního rozpočtu, zatímco peníze pocházející z jiné trestné činnosti jdou zpátky k poškozeným osobám,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Jeden z největších případů v loňském roce bylo zajištění peněz na účtech firem patřících holdingu, který nabízel svým klientům licence k automatickým obchodním systémům a sliboval velmi výhodné zhodnocení vkladů. Úřad však zjistil, že šlo o podvod. Celková škoda dosáhla 1,5 miliardy korun, poškozeno bylo až 5400 klientů.

@em-l

Ty nejšpinavější peníze však pocházejí od členů mezinárodní organizované skupiny, která v ČR údajně zneužívala děti, obchodovala s lidmi a organizovala nelegální prostituci. Na jejich účtech úřad zajistil celkem 235 milionů korun.