Hlavní poznatky únorových volebních preferencí Kantar CZ

Andrej Babiš a hnutí ANO si drží více než tři měsíce před volbami do Evropského parlamentu drtivvý náskok před druhými Piráty.

ANO 2011 ZÍSKALO 32 %, COŽ JE VÍCE NEŽ DRUZÍ PIRÁTI S 16,5 % HLASŮ S TŘETÍ ODS S 13,5 % HLASŮ DOHROMADY.

Andrej Babiš se zatím nemusí obávat neúspěchu v následujících volbách. Kauza s Andrejem Babišem juniorem ANO naproti všem předpokladům posílila. V roce 2019 zatím ANO nezískalo volební preference pod 30 % v žádném relevantním šetření!

Piráti se v průzkumech posouvají před ODS

Piráti v posledních měsících nejdříve dostihli a následně předstihli ODS. Občanští demokraté jsou v posledních měsících méně vidět v médiích a přenechávají iniciativu České pirátské straně, která tuto hozenou rukavici umě využívá.

ODS se tak po úspěchu v podzimních senátních a komunálních volbách spíše uklízí do pozadí a nadále ve volebních průzkumech neposiluje.


Volební model nepřeje KSČM ani SPD

Výsledek 7 % není pro SPD po 4 % ve výzkumu volebních preferencí od CVVM až zas tak špatný výsledek. Tomio Okamura má však ambice atakovat v eurovolbách hranici 10 %.

KSČM je odměněna za podporu vlády 6,5 %. KSČM v průzkumech od Kantaru vždy výrazně zaostává za výsledky průzkumů od CVVM.


Politické strany na hraně 5 %

Dlouhodobě na hraně 5 % je trojice politických stran TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Nejlépe z této trojky v únorovém předvolebním průzkumu od Kantaru dopadla TOP 09, jež předskočila i ČSSD.

Trendem posledních měsíců je stálý pokles sociálních demokratů, kteří nejspíše tuto skupinu 3 stran na hranici 5 % rozšíří.

STAN, ČSSD I KDU-ČSL JSOU NA 5 %.