Novotný pokračuje ve veřejném provokování Ruska a u části obyvatel České republiky si získává sympatie, byť někteří lidé (nejen u nás) se teprve učí, kde Řeporyje vlastně leží.

Svérázný starosta naštval zaměstnance ruské ambasády záměrem vybudovat na západním okraji metropole pomník Ruské osvobozenecké armádě, tedy vojákům, kteří se nechali v německém zajetí naverbovat od začátku roku 1945 bojovali s Němci proti Sovětskému svazu. Při snaze probojovat se na západ Evropy pod americkou sféru vlivu však osvobodili Prahu a střetli se s příslušníky Rudé armády. Generál Andrej Andrejevič Vlasov byl po válce popraven. Vlasovci jsou pro Rusy symbolem kolaborace, zásluhy ve Velké vlastenecké válce přisuzují Rudé armádě.

Vždyť i reportérky ruských státních televizí se na řeporyjské radnici diví, že starosta Novotný chce vybudovat pomník vlasovcům a ani se nečervená… Některé weby píší o mezinárodním skandálu. „S nožem v ruce stojící nad mapami vojenských operací, chce šéf městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný přepsat historii, jak se mu zlíbí, a spáchat lež o druhé světové válce,“ píše se v textu na stránkách TV Zvezda.

Novotný zopakoval, že Řeporyje jsou suverénní městská část, která si o budování pomníků rozhoduje sama. „Nebudeme o našem záměru zbudovat jim (vlasovcům) pomník ani o jejich historické roli s nikým zvenčí diskutovat a už vůbec o tom nebudeme diskutovat s Ruskem, symbolem okupační moci, lži a porušování lidských práv,“ napsal Novotný.

Rusko považuje netečnost českých úřadů k plánům jedné pražské čtvrti na stavbu pomníku vlasovcům za zjevné nadržování zločinnému přepisování dějin. Ve čtvrtek to řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Nápad na pomník vlasovcům označila za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu.