Podle odborníků tyto firmy také nezřídka financují projekty, které by u bank neobstály, anebo nejsou pro banky dostatečně důvěryhodné. Výnosů lační investoři, a to především ti z řad obyčejných lidí, na relativně vysoký výnos ale slyší a neváhají do těchto projektů vložit své peníze.


Průzkum spotřebitelského a poradenského finančního serveru rizikovedluhopisy.cz ukázal, že drobní investoři v Česku bohužel nemají dostatek informací při investování do privátních firemních dluhopisů. V poslední době dokonce roste počet těch, kteří naletěli tzv. „finančním šmejdům“ a nakoupili rizikové tzv. „prašivé dluhopisy“ s vidinou vysokých zisků. Neznalost Čechů hraje do karet firmám, využívajícím agresivních obchodních metod s cílem prodat rizikové dluhopisy.


Mluvčí serveru rizikovedluhopisy.cz uvedla: „Pokud vám někdo nabízí dluhopisy s nadstandardní úrokovou sazbu i nad 10 % ročně a zároveň tvrdí, že taková investice s sebou nenese žádné riziko, prostě lže. Před takovým finanční poradcem se mějte na pozoru a investice do těchto firemních dluhopisů pečlivě zvažte.“