Nové odhalení v kauze OKD!

  • 214527

Nové odhalení v kauze OKD!

Nejprve šest let pracoval pro Zdeňka Bakalu a jím založenou společnost Patria Finance. Po přestávce a zkušenostech v cizině pracoval pro stát. A to rovnou na pozici jednoho z klíčových manažerů Fondu národního majetku který měl na starosti privatizaci státního majetku. Soukromá a veřejná kariéra Pavla Kuty se osudově protnula při prodeji 46 procent akcií státu v OKD. Jejich faktickým kupcem totiž byl Kutův exzaměstnavatel Bakala.


Vládě v roce 2004 předkládal klíčové materiály k prodeji akcií tehdejší ministr financí a nynější premiér Bohuslav Sobotka. Kutu do funkce ho tehdy jmenoval ministr financí Sobotka, který byl zároveň předsedou prezidia FNM.


Před nástupem do instituce, která za stát vykonávala akcionářská práva ve společnostech, popsal Kuta svou misi jasně. „Beru to jako příležitost využít zkušeností získaných v předchozích zaměstnáních na druhé straně pomyslné barikády. Vyzkoušet si, jaké to vlastně je,“ prohlásil.


Jenže právě za tuto „zkoušku“ nyní platí. Podezření vzbuzuje především jeho propojení s uhlobaronem Zdeňkem Bakalou, pro kterého v letech 1994 až 1999 pracoval coby investiční poradce v Patria Finance. 


Bakala hraje při privatizaci OKD důležitou roli. Stát o prodeji svých akcií vyjednával výhradně s majoritním podílníkem společnostní Karbon Invest uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy. V květnu 2004, tedy ještě před prodejem státního podílu, totiž uzavřel Karbon Invest dohodu o prodeji svých akcií firmě Charles Capital, kterou zastupoval Bakala. Koláček s Otavou se zavázali prodat Bakalovi 76 procent akcií.


Při výslechu na protikorupční policii se Kuta hájil tím, že o převodu akcií Karbon Investu na Zdeňka Bakalu neměl nejmenší tušení. „To jsem nevěděl. V takovém případě bychom se samozřejmě zajímali o cenu té transakce. Určitě by to byla skutečnost, kterou by bylo třeba dát vládě na vědomí pro její rozhodování,“ vypověděl v říjnu 2011 během výslechu.


Společnost RESIDOMO (dřívě RPG Byty) získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. 


Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace OKD a hornických bytů. Privatizací OKD se zabývá soud i parlamentní komise.

Dnes je 23.02.2019