Vládě v roce 2004 předkládal klíčové materiály k prodeji akcií tehdejší ministr financí a nynější premiér Bohuslav Sobotka. Kutu do funkce ho tehdy jmenoval ministr financí Sobotka, který byl zároveň předsedou prezidia FNM.


@em-l 

Před nástupem do instituce, která za stát vykonávala akcionářská práva ve společnostech, popsal Kuta svou misi jasně. „Beru to jako příležitost využít zkušeností získaných v předchozích zaměstnáních na druhé straně pomyslné barikády. Vyzkoušet si, jaké to vlastně je,“ prohlásil.


Jenže právě za tuto „zkoušku“ nyní platí. Podezření vzbuzuje především jeho propojení s uhlobaronem Zdeňkem Bakalou, pro kterého v letech 1994 až 1999 pracoval coby investiční poradce v Patria Finance. 


Bakala hraje při privatizaci OKD důležitou roli. Stát o prodeji svých akcií vyjednával výhradně s majoritním podílníkem společnostní Karbon Invest uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy. V květnu 2004, tedy ještě před prodejem státního podílu, totiž uzavřel Karbon Invest dohodu o prodeji svých akcií firmě Charles Capital, kterou zastupoval Bakala. Koláček s Otavou se zavázali prodat Bakalovi 76 procent akcií.


Při výslechu na protikorupční policii se Kuta hájil tím, že o převodu akcií Karbon Investu na Zdeňka Bakalu neměl nejmenší tušení. „To jsem nevěděl. V takovém případě bychom se samozřejmě zajímali o cenu té transakce. Určitě by to byla skutečnost, kterou by bylo třeba dát vládě na vědomí pro její rozhodování,“ vypověděl v říjnu 2011 během výslechu.


Společnost RESIDOMO (dřívě RPG Byty) získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. 


Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace OKD a hornických bytů. Privatizací OKD se zabývá soud i parlamentní komise.