Zástupci iniciativy Milion chvilek pro demokracii po odmlce opět chystají velkou protestní akci. „Milí a vzácní přátelé, vzpomínáte na to, co jsme společně prožili na Letné? Vzpomínáte na tu sílu a atmosféru? Zakusili jsme, že nejsme sami. Ukázali jsme, že nám na demokracii záleží a že jsme ochotni se za ni postavit, bude-li to potřeba,“ uvádí skupina na svém facebookovém profilu.

 

V souvislost s třicátým výročím Sametové revoluce spolek uvádí, že je na čase opět pozvednout hlas a nemlčet k aktuálním problémům. „Čas vyjít ven a postavit se za demokracii znovu nastal! Čeho jsme byli svědky od Letné? Prezidentova pohrdání Ústavou. Premiérovy slabosti. Překvapivého zastavení kauzy Čapí hnízdo. Pochybnosti vzbuzujícího odůvodnění. Neschválení ústavní žaloby na prezidenta. A konečně prezidentova příslibu, že v případě potřeby udělí Andreji Babišovi abolici,“ shrnují organizátoři demonstrace, co se stalo od poslední akce.

 

Právě proto je prý na čase opět vyjít do ulic. „Důvodů zaplnit největší veřejné prostranství v zemi máme dnes ještě více než v létě. Je čas opět se postavit za demokracii. Je čas ukázat mocným, že jsme tady a že jsou pod drobnohledem. Je třeba jasně formulovat, co chceme, a také se o to zasadit,“ burcuje spolek.

 

@em-1

 

Skupina proto svolává na 16. listopadu své příznivce na Letenskou pláň. Akce má začít ve 14:00. Tím ale protesty neskončí. Další shromáždění mají pokračovat hned v neděli 17. listopadu na náměstích a návsích po celém Česku. „Čas vyjít ven a postavit se za demokracii znovu nastal!“ hlásá skupina Milion chvilek.

 

Jak se zdá, i tentokrát se do Prahy sjede větší počet odpůrců premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. K události nazvané „LETNÁ 2 - znovu za demokracii!“ se na facebooku prozatím přidalo více než 40 tisíc lidí, dalších 88 tisíc projevilo zájem. V neděli 23. června, kdy se konal poslední velký protest Milionu chvilek, se na Letenské pláni podle organizátorů sešlo více než 283 000. Šlo tak o největší demonstraci od roku 1989.

 

@em-2