Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes na Twitteru uvedl, že dopis od Řecka není ničím novým, pouze snahou Řecka vyvolat debatu o přemístění migrantů. V přesunutí sedmnáctiletých lidí bez nároku na azyl však nevidí smysl. Řekové požádali Česko o přijetí 40 nezletilých, kteří potřebují akutní péči. Dopis řeckého ministra uvádí, že v jeho zemi je zhruba 2 500 dětí bez doprovodu, které jsou rozmístěny v různých uprchlických táborech v Řecku. “Potřebujeme jednat rychle, aby o tyto děti bylo postaráno,“ stojí v dopisu.


Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se proto obrátil na Hamáčka přímo na půdě Sněmovny a požádal ho o informaci, jak s touto žádostí naložil či naloží. "Ve sdělovacích prostředcích mě zaujala informace, že v první polovině září se na vás obrátil ministr pro ochranu osob, tak jako na všechny vaše ostatní kolegy z Evropské unie, s naléhavou žádostí o pomoc při přemístění dětských uprchlíků bez doprovodu, kteří jsou v dětských uprchlických táborech. Konkrétně v případě České republiky se jedná o prosbu v počtu čtyřiceti dětí. Utekly dva měsíce a nikdo neví, jak s touto žádostí vaše ministerstvo či vláda naložila. Prosím proto o informaci, jak je se žádostí řeckého ministra naloženo či jak s ní hodlá vláda naložit,“ požádal Kalousek. 


@em-1


"Pokládal bych, pane ministře, za ostudné a hanebné, kdyby bohatá a bezpečná země, jakou je Česká republika, odmítla přijmout čtyřicet dětí a postarat se o ně,“ pokračoval.


Hamáček dnes na Twitteru uvedl, že Řecko oslovilo všechny unijní ministry vnitra. "Informovalo o situaci a pokusilo se vyvolat debatu o relokacích, nic nového. Nevidím smysl v tom přesouvat po EU 17leté bez nároku na azyl, když Athény na ochranu hranic a azylové řízení dostávají od EU miliardy eur. Jen ČR poskytla 270 expertů,“ napsal.


@em-2