Každý rok by šlo do zemí, odkud přichází do Evropy nejvíce nelegálních migrantů, dalších sto milionů korun. Vedle toho by dál pokračovaly již rozjeté programy rozvojové a transformační spolupráce a humanitární pomoci.

 

Na ty vláda každoročně vyčleňuje více než miliardu korun, které plynou do Afriky a na Blízký Východ. Celkem každý rok posílá Česko na oficiální rozvojovou pomoc jak formou bilaterálních projektů, tak i prostřednictvím mezinárodních organizací mezi pěti a šesti miliardami korun.

 

„Je lépe pomáhat v Africe a na Blízkém Východě tak, abychom situaci stabilizovali tam, kde ty problémy vznikají, abychom ji pak nemuseli řešit až na hranicích EU. Z mého pohledu je to správné rozhodnutí,“ podpořil aktivitu svého stranického kolegy šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.

 

Připustil ale, že pomoci není nikdy dost, každá částka, která představuje konkrétní rozvojové projekty, má smysl. „Dává daleko větší smysl pomáhat na místě než pak řešit problémy v Evropě,“ dodal s tím, že z jeho pohledu je mj. velmi významná finanční podpora pro posílení libyjské pohraniční stráže.

 

„Hospodářský růst dlouhodobě zaostává za růstem populačním a zvyšuje se absolutní počet nezaměstnaných, mohou se vyhrotit konflikty o přístup ke zdrojům a destabilizované a nerozvinuté regiony mohou být náchylné k radikalizaci a následnému šíření netolerantních forem islámu a terorismu. Uvedené faktory mohou vyvolat další migrační vlny do EU,“ upozorňuje zpráva ministerstva zahraničí.

 

Podle MZV jsou hlavními příčinami migrace vedle přelidnění také chudoba, různé konflikty a represe či klimatické změny.

 

@em-1

 

Migranti hledají jinde pracovní příležitosti, vyšší životní standard a často hraje velkou roli i idealizovaná představa o možnostech v EU. Dosud na africkém kontinentu převládá tzv. vnitřní vysídlení, kdy se obyvatelé jedné země přesouvají do jiné.

 

Jen pětina lidí, kteří opouštějí své domovy, zatím míří do Evropy. To se může změnit. Proto se od začátku migrační krize ČR soustřeďuje na pomoc v místě tak, aby obyvatelé afrických zemí vůbec neměli důvod utíkat.

 

@em-2