Zástupci vlády na mimořádné tiskové konferenci v 15 hodin oznámili další postup České republiky po uplynutí ultimáta, které požadovalo po Rusku, aby vzalo zpět rozhodnutí o vyhoštění 20 českých diplomatů v souvislosti s kauzou Vrbětice a údajné účasti ruských čelních agentů na výbuších ve skladu se zbraněmi. Ministr zahraničí Kulhánek uvedl, že v souladu s Vídeňskou úmluvou Českou zastropuje počet diplomatů v Praze dle počtu našich diplomatů v Moskvě – a to s platností od konce května. “Ve stručnosti jde o dohodu týkající se diplomatů, samozřejmě dohodu mezinárodní, tedy, jak se provádí diplomacie. Jaké mají diplomaté výhody a povinnosti. Atd,” vysvětluje Novotný.

Z úst ministra Kulhánka ještě zaznělo, že nechce stupňovat napětí. “Podívejte se, eskalování napětí je už to, že se vůbec Rusku dalo ultimátum. To slovo se v diplomacii zkrátka nepoužívá. Rusové nyní nám a Američanům zamítli zaměstnávání ruských občanů, takže ti už museli být patrně propuštění. A dále je to na úrovni paralyzování obou velvyslanectví.

Diplomacie ultimáta nezná. Určité věci se samozřejmě mohou říci, nebo mohou být na diplomatické půdě řečeny, ale na veřejnost se dostat nikdy nesmějí, nebo přinejmenším by se dostat ven nikdy neměla.” Vypadá to totiž tak, že stát, který má 10 milionů obyvatel, chce být rovnoprávný s velmocí jako je Rusko.

O podpoře od EU nebo NATO se prý nedá mluvit. “Co pro nás udělaly? Kolik svých diplomatů oni sami na protest z Moskvy stáhli? Jinak to zní samozřejmě hezky, když za námi někdo stojí, ale jde o činy, nikoliv jen o slova.”

“Já se domnívám, že ten protikrok bude rázu zejména ekonomického. Naše firmy v Ruské federaci budou mít opravdu velké problémy, to se dá očekávat v nejbližší době. Půjde především o uplatnění těch firem na jejich trhu.”