Ministr Blatný oznámil, že má i dobré zprávy. Denní přírůstky nově nakažených již dosáhly podle všeho pomyslného stropu, takže epidemie začíná brzdit. Omezení pohybu v katastru obce platné zatím do 21. března by se ani nemuselo prodlužovat. O masivním rozvolňování však hovořit nelze.

Další dobrou zprávou podle Blatného názoru je, že očkování jde dobře. První dávku vakcíny proti nemoci covid-19 dostalo už 78 procent všech registrovaných v první vlně, 21 procent registrovaných zájemců dostalo i druhou dávku vakcíny. Jde o věkovou skupinu 80+ a první dávku dostalo přes 212 tisíc seniorů. V březnu má dorazit do ČR až milion dávek vakcíny.

Stoupat má také proočkovanost zdravotníků v akutní péči, kde se starají o těžké případy. Očkovaných je podle ministra 70 procent lékařů a 52 procent sester, kteří projevili o vakcinaci zájem. Příští týden má přijít o skoro 100 tisíc dávek od firmy Pfizer/BioNTech navíc. Současně také 15 tisíc dávek od firmy AstraZeneca, které Česku věnovala Francie.

Na mimořádném jednání chce v pátek také vláda jednat o zavedení povinné práce z domova. „Je asi jasné, že home office se nemůže týkat dělníka na montážní lince. Skupina je daná, administrativní pracovníci. Potřebujeme vydiskutovat, zda i v této skupině nejsou lidé, kteří jsou klíčoví pro chod podniku,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Ministerstvo zdravotnictví předloží také nařízení o pracovní povinnosti pro studenty středních a vysokých škol.