Vláda oznámila, že po svém jednání předstoupí v pondělí odpoledne před občany a oznámí další opatření určená na boj s koronavirem v Česku. Ministr zdravotnictví za hnutí ANO dokonce avizoval, že v 8 večer promluví k národu. Ale nepromluvil. Jednání vlády se z odpoledne protáhlo do pozdního večera a premiér Andrej Babiš s kolegy předstoupil před veřejnost až v 10 hodin večer.


Němcová dala v Událostech, komentářích České televize najevo, že pro toto zdržení nemá pochopení. “Pochopení pro to nemám v žádném případě. Rozuměla bych tomu, že se tisková konference zpozdí, že jednání vlády je složité, ale tohle je přece výsledek celého konání vlády po celé měsíce. To se nestalo dneska, že se nebyli schopni domluvit. Ukazuje to diletantismus, nepřipravenost, prošustrovanou důvěru lidí a když vláda ztratila důvěru lidí, tedy tu pozitivní hodnotu, kterou když k vám mají, tak ji můžete požádat i o drastičtější opatření,“ vyjela Němcová.


Teď podle ní vláda ztížila situaci i tím, že rozhodla o zavření prvních stupňů základních škol, protože to maminky – zdravotní sestry postaví před dilema, jak vyřešit hlídání svých dětí. Stejně tak dělá chybu, pokud snad chce zakázat vycházet seniorům z domovů pro seniory. Němcová připomněla, že kolem těchto domů bývají parky či zahrady, kde by se starší občané pohybovat mohli.


Bloger Pavel Sántay však připomněl, že se Miroslava Němcová zařadila k lidem, kteří v létě na Karlově mostě oslavovali konec první vlny koronaviru. Podle Sántaye by proto teď raději neměla „lézt před kameru“.


„Němcová, která nechápala ani neúčast diváků na biatlonu v Novém Městě na Moravě teď nechápe tiskovku vlády a kritizuje opožděná opatření. Jo a jak byla v červnu na Karlově mostě také zapomněla. A má tu drzost lézt před kameru,“ uvedl bloger.


Analytička Irena Ryšánková si také přisadila. „Miroslava Němcová? To je ta žena, co jí vadilo, že v Novém Městě se na jaře konal biatlon bez diváků, protože se přece nic neděje?“  zeptala se.