„Paní senátorka Němcová požádala, aby mohla pro své ubytování v Praze ještě nějakou dobu využívat prostory, na které je zvyklá, v poslanecké ubytovně v Nerudově ulici,“ potvrdil Blesku ředitel tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch. Kancelář Poslanecké sněmovny Němcové po projednání ve stálé komisi pro práci Kanceláře PS vyhověla a nakonec s ní uzavřela smlouvu o pronájmu.


Informaci redakci potvrdila i Němcová. „Po zvolení jsem požádala Sněmovnu, zda bych tam mohla na přechodnou dobu, než si něco najdu, zůstat,“ sdělila senátorka. „Předpokládám, že se i kvůli výši nájmu budu snažit odstěhovat co nejdříve – snad někdy v lednu nebo v únoru. Teď na to zatím nebyl i kvůli krizi čas,“ dodala Němcová.


Němcová komoře Parlamentu za bydlení platí 28,5 tisíce korun měsíčně, což měl stanovit podle tržních cen přizvaný odhadce. Byt bude smět užívat do konce volebního období Sněmovny, tedy do podzimu 2021.


Ve hře byly i návrhy, aby si Němcová ponechala funkci vedoucí delegace Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Orodoval za to ve Sněmovně předseda Senátu a její stranický kolega Miloš Vystrčil (ODS). „Dosud tuto funkci zastávala paní poslankyně Miroslava Němcová, se zánikem jejího poslaneckého mandátu po zvolení senátorkou se tato pozice v Poslanecké sněmovně uvolnila,“ oslovil v dopise Miloš Vystrčil šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

Vystrčil argumentoval tím, že volba nového vedoucího mise proběhne až po příštích sněmovních volbách – tedy na podzim 2021. Organizační výbor Sněmovny jeho žádosti nevyhověl.