V sobotu v Česku přibylo přes 1500 lidí prokázaně infikovaných koronavirem. Česko je třetí nejhůře postiženou zemí EU.
„To je vina toho viru,“ poznamenal Zaorálek. Zdůraznil, že by nemaloval čerta na zeď, protože případy prokázané nákazy sice rostou, ale počty lidí, které by bylo třeba hospitalizovat, zdaleka tak rychle nerostou a český zdravotnický systém situaci zvládá.
Uznal však, že vláda se přes léto mohla chovat jinak.


Lidem se vyšlo vstříc (s odložením roušek), ale já patřím k těm... spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a s dalšími ministry prosazujeme tvrdší přístup. Ale to je složité. Podle toho, co jsem slyšel, tak tu situaci ovlivnily i dovolené. Ale jak jsme měli postupovat? To jsme měli říct lidem, nebudete nikam jezdit?“ ptal se ministr kultury. 


Poznamenal také, že hygiena měla být aktivnější. „Myslím si, že hygiena v tomhle zaspala přes to léto,“ zkritizoval hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou a její podřízené. 


Kalousek byl podstatně tvrdší, a to především vůči vládě Andreje Babiše. „My jsme si na jaře za obrovské peníze koupili čas. Ale tenhle čas vláda bohužel promarnila,“ upozornil v reakci Kalousek, s tím, že nelze tvrdit, že odpovědnost nese virus nebo hygienici. „Tu odpovědnost nesete vy,“ vypálil Kalousek na Zaorálka.


Kalousek zdůraznil, že chytrá karanténa stojí a padá s tím, že je k dispozici technika a lidské kapacity ke trasování. Jenže tyhle kapacity tam nejsou a podle Kalouska je to jednoznačně chyba vlády. „Vy vždycky na něco zareagujete, pak pan (Marek) Prchal řekne, že je to špatně, tak to Babiš upraví. ... Nemůžete se nechat poručníkovat a řídit jedním bláznivým chlapem podle toho, jak mu radí Mára Prchal nebo jeho kartářka,“ pravil Kalousek v narážce na marketingového experta Marka Prchala, s nímž premiér Babiš spolupracuje.


Podle Kalouska vláda prostě situaci nezvládá, neřídí situaci tak, jak by měla, a to je velký problém. „Nemůžeme se divit zemím, kde nesedí ve vládě taková nemehla jako u nás, že nám zavírají hranice,“ pokračoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 nemilosrdně.