Nekonečný příběh dálnice D1 pořád přetrvává

  • 9377

Nekonečný příběh dálnice D1 pořád přetrvává

Ministr dopravy Dan Ťok dal řidičům trpícím před Vánocemi v koloně na dálnici D1 dva sliby. Slíbil, že neukázněné kamiony, které blokovaly cestu, nebudou smět vůbec do levého, rychlejšího pruhu dálnice. Tento závazek byl splněn. Zadruhé Ťok slíbil, že z dálnice vyhodí pomalou stavební firmu, která ještě v prosinci na Vysočině pracovala na zúžení dlouhém čtrnáct kilometrů. Dálnice se pak zase rozšíří a nebezpečné omezení na zimu zmizí.

Méně silnice, méně místa

Letos je to poprvé, kdy zůstává dálnice užší kvůli modernizaci i přes zimu. Doposud se vždycky dařilo práce včas přerušit a udělat zimní přestávku, takže řidiči měli k dispozici plnohodnotně širokou vozovku, tři pruhy včetně odstavného. Letos ne. Na užším úseku zůstává nejvyšší povolená rychlost 80 kilometrů v hodině, stejně jako v době, kdy se tam aktivně pracovalo. Ministerstvo dopravy však trvá na tom, že i ono prozatímní „kosmetické“ rozšíření zúžené, rozestavěné dálnice mezi Větrným Jeníkovem a Humpolcem mělo smysl.
V polovině prosince na dálnici D1 doprava několikrát zkolabovala. Problém projet měla v kolonách i auta zimní údržby. ŘSD pak jízdní pruhy v zúžení rozšířilo tím, že posunulo svodidla.


Nejprve je podle ministra Dana Ťoka potřeba situaci vyřešit, a až pak hledat viníka. S tím Zbyněk Stanjura souhlasil s tím, že předpokládá, že pak stát povede viníky k zodpovědnosti. „My se snažíme, aby se to neprodloužilo ani o měsíc, že se to podraží, je dost pravděpodobné,“ řekl Dan Ťok. „Nemáme zatím nabídky a víme, že ceny stavebních prací jdou nahoru,“ dodal ministr.