ODS ústy svého předsedy Petra Fialy požadovala, aby dolní komora projednala návrh usnesení v tomto týdnu. „Chceme, aby se český Parlament vahou své autority vyjádřil k tomu, jak bezpečnostní orgány postupují proti demonstrujícím a abychom se zasadili o to, aby byl Navalnyj co nejrychleji propuštěn z vazby,“ prohlásil Fiala.

„Alexej Navalnyj je ve vazbě. A my budeme čekat 14 dnů, abychom k tomu zaujali, to znamená 14 dní bude ve vazbě bez toho, aby od nás odešel nějaký hlas? Podle mě jde tady o každou hodinu nebo o každý den,“ uvedl Stanjura.

Právě Petříček přitom čas od času čelí kritice KSČM. Předseda komunistů byl zásadně proti podpoře Navalného proti Putinovu režimu. Nepřekvapivě.

"Dostal jsem otázku proč jsem nehlasoval pro návrh k odsouzení zatčení Navalného. Omlouvám se, že jsem nereagoval hned na vystoupení Z. Staňury. Tak pro pořádek, nemohu a nebudu se zastávat ultranacionalisty, kterého vyloučilo i hnutí Jabloko za odporné xenofobní výroky a chování.“ napsal ve středu na twitteru Filip


Potlačení demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí, odsoudily v pondělí státy Evropské unie. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.