„Chtěl bych vám vysvětlit, co se vlastně minulý týden ve Sněmovně stalo,“ načal ve svém shrnutí „Čau lidi“ premiér hned první téma věnované daním, kdy jmenoval, že si můžeme dovolit snížit daně všem zaměstnancům a nezvyšovat je také živnostníkům. Zdůraznil, že z návrhu netratí ani zaměstnavatelé.

Babiš počítá s tím, že by nižší sazba daně z příjmu měla vydržet po následující dva roky. Doufá, že novela rušící superhrubou mzdu a zavádějící nové sazby daně z příjmu z hrubé mzdy 15 a 23 procent Senátem projde. Změna se má podle jeho slov dotknout až 4,5 milionu lidí.

Pro dolní komorou schválený návrh hlasovaly kromě ANO i ODS a SPD, koaliční ČSSD je naopak snížením daní zhrozena. „Kolega z vlády pan Hamáček navrhl daň 19 %, to by znamenalo zvýšení daně pro živnostníky,“ nesouhlasí se svým vládním kolegou a ministrem vnitra Janem Hamáčkem Babiš, zdůraznil, že by nebylo správné, aby v aktuální krizi ještě stát zvyšoval daně a prohluboval lidem finanční problémy.

„Nevěřte, že máme rozvrácené veřejné finance. A víte, proč to říkají? Protože za deset měsíců jsou volby!“ řekl.

Zadlužení podle Babiše bude nižší než to z konce Kalouskova vládnutí. Ten podle něho „rozvrátil finance“ a i přes tehdejší krizi měl postupovat nesprávně a svým působením způsobit další recesi. „Vzal lidem peníze. Policisté neměli ani na naftu, důchodci měli smůlu, zaškrtil platy a způsobil další krizi. Tenhle člověk má tu drzost někde vystupovat a kritizovat nás ve Sněmovně,“ pokračoval Babiš už dosti zvýšeným hlasem.


Souhlasí s ODS a jejím předsedou Petrem Fialou, že na výpadek příjmů z daní můžeme využít evropské finance. „Pokryjeme to z evropských peněz, vždyť proto ten fond obnovy ta Evropa dělá!“ Naštvaně pak kritikům, kteří tvrdí, že snížení daní uškodí dalším generacím, odvětil: „Pokud někdo ví, jak to bude roku 2070, tak mu gratuluju!“ O důchody podle něj lidé strach mít nemají a budou i nadále růst.