Z plánů vytvořit politickou konkurenci pro sociální demokracii podezřívá Jiřího Zimolu hejtman hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD Martin Netolický, další možností podle něj je, že Zimola bude kandidovat na šéfa strany. „Pravděpodobnost těch variant je podle mě podobná, navíc jedna nevylučuje druhou,“ Netolický.
„Mám tři varianty, třetí je, že pochopil, že jeho názory jsou reálně v menšině, ale tato varianta je nejméně pravděpodobná,“ řekl Netolický. O možnosti štěpení strany se hovoří dlouhodobě, protože v ní existují proudy, které se jen těžko dokáží snést.


Předsedu ČSSD Jana Hamáčka rezignace prvního místopředsedy strany překvapila. "Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD, kterou jsme na březnovém sjezdu přebírali v těžké situaci. 
"Nemohu jinak, než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať," řekl Zimola na tiskové konferenci v Lidovém domě. Je zvědav, jak vedení strany obhájí svou politiku na březnovém volebním sjezdu.
„Nechť ještě přibalí Haška a prosazují se mimo ČSSD. V americkém Walmartu se tomu říká buy one, get one free,“ uvedl již ve středu na serveru aktualne.cz na Zimolovu adresu europoslanec za ČSSD Miroslav Poche. Zimola ho zase nepřímo označil za „pijavici“, která se dokáže přisát k vedení sociální demokracie. Kritizoval ty, kdo neváhají stranu použít jako rukojmí svých osobních ministerských zájmů a ambicí.