Česká zpráva sociálního zabezpečení podle Maláčové pracuje na plné obrátky sedm dní v týdnu a snaží se občanům postiženým koronavirovou krizí pomoct. Občas ale trvá, než se pomoc k lidem dostane. Třeba jen proto, že se žadatelé bojí zvednout telefon. A pak mohou marně čekat na ošetřovné. Podle ministryně jde za březen o pár stovek lidí.

„Jak byste řešili situaci, kdy je nouzový stav, zaměstnanci úřadů jsou sami nemocní nebo musejí zůstat doma s dětmi? Aby celá agenda nepadla, snažili jsme se namotivovat naše zaměstnance, aby šli do práce. Fungují na přesčasech, o víkendech, ale jak zvládnout trojnásobnou agendu? Jestli má někdo pro mě nějakou manažerskou poučku, řekněte mi ji. Jak byste zvládli nárůst agendy během několika týdnů o tři sta procent?“ zeptala se.

Ministryně má za to, že na počátku koronavirové krize dělala, co mohla, a posteskla si, že ji za to nikdo nepochválí. V jednu chvíli se Maláčová rozzlobila, a to když odpovídala na otázku, zda vláda neměla motivovat firmy, aby fungovaly dál, byť v omezené míře, protože by to  celé společnosti pomohlo víc než téměř kompletní zastavení ekonomiky.


@em-1


„Vy mi argumentujete, vy se mnou neděláte rozhovor. Vy se mnou nesouhlasíte. Jestli chcete argumentovat, moc ráda, ale rozhovor má probíhat tak, že můžu doříct větu,“ rozohnila se. Pokud se má ekonomika opravdu znovu nastartovat, musí vláda podle Maláčové masivně investovat, povzbudit chuť občanů utrácet, ale zároveň se připravit na možnou další vlnu epidemie koronaviru.