Ministerstva odměňovala náměstky, ředitele odborů, ale i řadové zaměstnance. Meziročně si na bonusech nejlépe polepšili na ministerstvu financí spravovaném hnutím ANO.


Zatímco v druhé polovině roku 2017 resort rozdal zaměstnancům zhruba 34 milionů korun, za stejné období loni to bylo víc než 57 milionů. Podle resortu nárůst způsobilo hlavně to, že se nepodařilo snížit počet neobsazených míst.


@em-l

„Úspory prostředků na tyto platy jsou částečně použity na ocenění zaměstnanců za plnění mimořádných nebo významných úkolů. Zajištění úkolů tak probíhalo při nenaplnění stavu zaměstnanců, které bylo s ohledem na náročnost úkolů doprovázeno zvýšenou fluktuací zaměstnanců,“ popsal pro Radiožurnál mluvčí resortu Jakub Vintrlík.


Nejštědřejší ministerstvo vnitra

Nejvíc ze všech resortů rozdalo ministerstvo vnitra, které zároveň odměnilo nejvyšší počet zaměstnanců. Mimořádné bonusy jich dostalo téměř 2600. Za uplynulý půl rok rozdal resort na odměnách asi 126 milionů korun. To je o zhruba 24 milionů méně, než za stejné období roku 2017. Podle ministerstva ale nešlo o úsporu, jen se snížil objem prostředků vyplacených na odměnách.


„Udělení mimořádné odměny i její výše vždy záleží na individuálním posouzení pracovního výkonu zaměstnance,“ řekl mluvčí Ondřej Krátoška.


Z resortů spravovaných sociálními demokraty byl největší meziroční nárůst na ministerstvu práce. Za druhé pololetí 2018 vyplatilo téměř 43 milionů korun, tedy meziročně o 9 milionů víc. Podle mluvčí resortu Barbary Hanousek Eckhardové šly z peněz určených na platy do odměn v obou letech procentuálně shodné částky.


„Protože ve druhém pololetí 2018 bylo více zaměstnanců, kterým byly odměny vyplaceny, je celková částka odměn vyšší, než ve druhém pololetí roku 2017.“


Meziročně o pět milionů méně vyplatili na ministerstvu školství. „Snížení objemu vyplacených odměn souviselo v loňském roce zejména se změnou organizační struktury, kdy byla zrušena celá jedna sekce ministerstva. Na ministerstvu školství taky v průběhu roku nepůsobil žádný politický náměstek,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Aneta Lednová.


Rekordní odměny

Celkově ministerstva a Úřad vlády rozdaly na odměnách bezmála 463 milionů korun. Dosavadní rekord za jedno pololetí držel se 453 miliony kabinet bývalého premiéra Bohuslava Sobotky. Porovnáváme pouze odměny vyplacené ze státního rozpočtu. Evropské fondy v tom započítané nejsou.


Předseda vlády Andrej Babiš z hnutí ANO na SMS dotaz, jestli považuje výši odměn své vlády za adekvátní, nereagoval.

Nejvyšší odměnu dostal v uplynulém roce náměstek na ministerstvu zemědělství, a to 292 tisíc korun. Který náměstek a za co, ale resort neřekl.


Podobně jako další ministerstva se odvolává na předloňský nález Ústavního soudu, po kterém většina úřadů začala tvrdit, že se taková informace netýká veřejného zájmu. Výjimkou je ministerstvo spravedlnosti - to poskytlo seznam odměn včetně konkrétních funkcí.