Otázka ale je, jak dlouho bude vlastně Havlíček ministrem. ČSSD se totiž rozhoduje o své další účasti v kabinetu, a to kvůli sporům o Ministerstvo kultury. Havlíček je přitom ve funkci relativně nováčkem.

 

To, že dojde ke sporu o ministra, tak to není nová věc. Každá vláda si podobným sporem prošla. Od toho jsou vrcholoví politici, aby řešili spory a nastavila se jiná cesta. Troufám si tvrdit, že je to zveličované,“ tvrdí Havlíček.

 

S Andrejem Babišem ministra pojí nejenom dotazy na Agrofert a dotace, ale i to, že oba o sobě tvrdí, že jsou dobří v řízení lidí. Sám Karel Havlíček při nástupu na resort nepožadoval nepsané pravidlo v podobě 100 dnů hájení.

 

„Andrej Babiš udělal dobře, že se nenechal vyprovokovat, aby podal žalobu na pana prezidenta. Vztah s panem prezidentem je vztah dobrý. Prezident není jenom hračka na klíček. Celý spor je o další diskuzi,“ odpovídá „pravá ruka premiéra“ na otázku, zda je premiér Babiš skutečně silným lídrem, když nedokáže vyměnit ministra vlády.

 

O případné vládě hnutí ANO s SPD odmítá spekulovat. Na stole je podle něj řada dalších variant.

 

@em-1

 

Vyjádřil se i k témě dotací pro Agrofert. „Každý má stejná práva a stejné možnosti, nemůžeme vyřadit nějakou firmu z dotací jenom proto, že patřila premiérovi Babišovi. Nemůžeme někoho zvýhodňovat, ale ani znevýhodňovat,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu dřívější dotaci na inovaci linky na toastový chleba, kterou dostala firma patřící do koncernu Agrofert. Ministr Havlíček zároveň důrazně odmítá, že by ministerstvo proplácelo Agrofertu dotace, o které bylo požádáno po vzniku zákona o střetu zájmů. Předběžný audit Evropské komise podle něho cíleně utekl do českých médií.

 

„My jsme se museli bránit. Za normální situace je to naprosto nestandardní postup. Jde to v režimu důvěrné, aby nedocházelo k ovlivňování. Museli jsme hájit náš úřad a udělali bychom to v případě jakékoliv společnosti,“ říká o postupu ministerstva.

 

Jako šéf klíčového resortu by měl rozhodovat o dalším směřování ekonomické diplomacie, o podobě skladby energetických zdrojů včetně dostavby jaderných elektráren nebo zkrotit mobilní operátory a českým zákazníkům zlevnit data v mobilech. Alespoň tak totiž vypadají priority vlády Andreje Babiše. Právě téma drahých dat zlomilo vaz jeho předchůdkyni Martě Novákové, která se proslavila výrokem, že si za ně mohou Češi sami, protože je nekupují a dávají přednost wi-fi.

 

I Havlíček si chce došlápnout na mobilní operátory a na Twitteru se pochlubil, že s nimi o podmínkách pro zákazníky intenzivně jedná. Jako ministr si také plní přání, které razil ještě jako někdejší šéf Asociace malých a středních podniků, a to zavést do škol výuku technických předmětů. V jejich rámci by si žáci měli místo motyček a pilek spíše osvojit 3D tiskárny.

 

@em-2