Mikuláš Minář, někdejší představitel hnutí Milion chvilek pro demokracii, oznámil rozjezd politického subjektu Lidé Pro na začátku prosince loňského roku. Deklaroval, že pokud se podaří získat půl milionu podpisů, hnutí půjde do voleb. Po sto tisících podpisech měl být zorganizován ustavující sjezd.

Ani k jednomu ale nedojde. Lidé Pro do současnosti získalo jen necelých 40 tisíc podpisů, tedy zhruba osm procent potřebných hlasů. Minář už na začátku března předeslal, že pokud do měsíce nezíská alespoň 100 tisíc podpisů, podpoří jiné politické hnutí. Sběr podpisů komplikovala mimo jiné koronavirová epidemie.

Spoluzakladatel hnutí, bývalý šéf Transparency International David Ondračka, uvedl, že Mikuláš Minář chce veřejné aktivity ukončit úplně. On s dalšími kolegy v nich prý chtějí pokračovat. Způsob zatím neuvedl. „V tuto chvíli to není o jiných kandidátkách a jiné hnutí v tuto chvíli nezakládáme,“ řekl Ondračka s tím, že jeho hlavním cílem je, aby Česko mělo po volbách demokratickou a stabilní vládu.

„Teď v čele vlády máme pološíleného Andreje Babiše, kterého se musíme zbavit. Ve společnosti je obrovská nedůvěra, problémy se neřeší, je pomalá justice, nedostupné bydlení a podobně,“ popsal největší problémy, které by chtěl nyní řešit. V širším časovém výhledu pak nevylouči možné založení nového subjektu. Před těmito volbami to však není ve hře.

Uvedl, že hnutí Lidé Pro mělo ambici „zvednout vlnu“, což se úplně nepodařilo. „Ono 40 tisíc podpisů není málo, je to čtyřicetkrát víc, než potřebujete na založení strany nebo hnutí. Držíme ale slovo, které jsme dali,“ řekl Ondračka s tím, že určité zklamání, že projekt nedopadl, cítí.